Meclis çaldı, çocuklar oynadı

İl Genel Meclisi dünkü toplantısının ardından Korgun’a kimsesiz çocuklar için kurulan Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı bulunan Sevgi Evleri’ni ziyaret etti.

Meclis Başkanı Osman Canbaz ve beraberindeki heyete Korgun Belediye Başkanı Halil Öz, Korgun Kaymakamı Tuğba Oğuz ve Aile Sosyal Politikalar Müdürü Osman Demir eşlik etti. İlk olarak Sevgi Evleri’ndeki sofranın konuğu olan misafirler daha sonra çocuklarla tanışarak, sohbet ettiler.

Sevgi Evleri Konferans Salonu’nda Kurum Müdür Vekili Alim Çaycı’dan kurum hakkında çeşitli bilgiler alan meclis üyeleri, çocuklarla bir araya gelerek sohbet etme şansı buldular. Kurum Müdür Vekili Alim Çaycı tarafından yapılan sunumda, kurumda 10 kadrolu, 28 hizmet alımı personelin çalıştığının altı çizilirken, ayrıca 40 kişi kapasiteli evlerde 36 çocuğun kaldığı belirtildi.

Ardından kürsüye davet edilen Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Osman Demir, Sevgi Evleri projesinin önemli bir proje olduğunu belirterek, “Kâinatın en güzel gülü insandır. Biz burada sevgi ile insanı bir araya getirmeye çalıştık. Hedefimize insanı alarak, insana yatırım yapma gayreti içerisindeyiz. Yeni açtığımız bu evler, villa tipli, ama zamanı geldiğinde saray bile olsa yıkılıyor. Bu yüzden bizim hedefimiz villa değil, gönül yapmak. Gönül kazanmak istiyoruz ve gönüllerin villadan daha zor yıkılacağını düşünüyoruz. Bu anlamda bize destek veren ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra kürsüye çıkan Korgun Belediye Başkanı Halil Öz, Korgun’a 8 yıldır başkanlık yaptığını hatırlatarak, “Bu proje benim 8 yıllık başkanlığımın en önemli projesidir diye düşünüyorum. Çünkü müdürümüzün dediği gibi insana yatırım en önemli yatırımdır. Ayrıca Korgun tarihinde benim hatırladığım kadarıyla ilk kez İl Genel Meclisi’ni burada görüyoruz. Sizlerle birlikte çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştireceğimize inanıyorum” dedi.

Meclis üyeleri adına konuşma yapmak için kürsüye davet edilen Meclis Başkanı Osman Canbaz, beklediklerinden daha güzel bir yerle karşılaştıklarını ifade etti. Canbaz ayrıca, “Burada tam anlamıyla aile sıcaklığını hissettiren bir ortam var. Buradaki çocuklar birbirlerini aileleri gibi görmeye başlamış ve birbirlerine kenetlenmişler. Bu anlamda meclis olarak elimizden gelen desteği yapacağımızı taahhüt ediyorum. Ayrıca biraz önce yediğimiz yemekte gerçekten duygulandım. Çocuklar kaymakam hanıma abla, belediye başkanına da dede şeklinde hitap ediyorlar. Bu muhteşem bir şey. Emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca Korgun’un en üst bölümünü yani Korgun’un en güzel yerini geleceğimize ayırmışız. Bu beni mutlu etti, tekrar emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Canbaz’dan sonra mikrofon başına geçen Korgun Kaymakamı Tuba Oğuz, ilk toplu ziyareti İl Genel Meclisi’nin yaptığını belirtti. Maddi bir beklenti içinde olmadıklarını belirten Oğuz, “Maddi anlamda bir eksikliğimiz yok. Sizlerden beklentimiz yanımızda olmanızdır” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nü anlatan video gösterisiyle devam eden ziyaret, çocukların halk oyunu gösterileriyle son buldu. Öte yandan çocuklar tarafından hazırlanan halk oyunları gösterisine ses sisteminin arızalanması gölge düşürdü. Gösteri esnasında ses sistemi bozulunca, devreye İl Genel Meclisi üyeleri girdi. Sevgi Evleri çocukları meclis üyelerinin söylediği parçalarla gösterilerini tamamlarken, gösteri sonunda Kurum Müdür Vekili Alim Çaycı, çocuklara fırsat verildiğinde büyük işler yapabildiklerini ifade etti.