Dunlop
featured

Lastik çalışanları greve gidiyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sumitomo Rubber AKO Lastik Fabrikası işçileri 15 Haziran’da greve başlıyor.

Petrol-İş Sendikası Çankırı Şube Başkanı Halil İbrahim Topcu, Sumitomo Rubber AKO Lastik Fabrikası işçileri adına 15 Haziran’da GREV kararı aldıklarını açıkladı.

Topcu, “Sumitomo Rubber AKO Lastik Fabrikası ve Petrol-iş Sendikası ile 2100 çalışan adına yürütülen Toplu İş Sözleşmesi’nde, uzlaşma sağlanamaması üzerine 12.05.2022 tarihi itibariyle Sumitomo Rubber AKO işyerinde GREV kararı Resmi olarak ilan edilmiştir” dedi.

“15 Haziran tarihi için GREV kararı aldık” diyen Topcu,  “Bugüne kadar taleplerimizin yerine getirilmesini bekledik ama maalesef bu olmadı. İşveren, bu sözleşmede yapacağı maaş zammını geçen seneki zamsız asgari ücret üzerinden yapmak istiyor. Bizim asıl karşı çıktığımız konu bu zaten. Bu sene aldığımız maaş üzerinden imzalamamız gereken sözleşmeyi neden geçen seneki asgari ücret üzerinden imzalayalım, bu bana çok saçma geliyor. İşverenin böyle bir teklifle karşımıza gelmesi bile çok mantıksız” dedi.

Topcu, açıklamasının devamında ise; “Lastik Emekçisinin Refah seviyesini yükseltecek, yaşanan enflasyona ezdirmeyecek bir ücret seviyesini elde edinceye  kadar masada da, sahada da mücadele devam edecektir. Umudumuz ve beklentimiz anlaşmaktan yana ama şayet anlaşamazsak da GREVden kaçmayacağımızın bilinmesini istiyorum. Bu 1 aylık süreçte Talepler karşılanmaması halinde 15 Haziran sabahı GREV uygulaması başlayacaktır. Tüm Sumitomo Emekçilerine ve Çankırı halkına hayırlı uğurlu olsun” dedi