Kütüphane Haftası

Çankırı 49. Kütüphane Haftası etkinlikleri düzenlenen programla başladı.

25-31 Mart  tarihleri arasında kutlanan Kütüphane Haftası’nın 49’uncusu Çankırı’da 100. Yıl Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle başladı. Programın açılışında konuşan İl Halk Kütüphanesi Müdürü Songül Kapusuz, kütüphane bünyesinde 73 bin 77 adet kitap bulunduğunu söyledi.

Her geçen gün okuyucu sayısının arttığını ifade eden Kapusuz, “Okuyucu sayımız ve potansiyelimiz artmasına rağmen, personel sayımız azalmaktadır. Oysa kaliteli hizmet sunmak ancak ve ancak insan gücüyle mümkündür. Ne yazık ki, hizmet çeşidimiz ve bu kadar okuyucu potansiyelimiz olmasına rağmen personel sayımız yetersizdir” dedi.

Ülkeler arası okuyucu istatistiklerini açıklayan Kapusuz, bir yılda Japonya’da bir kişi 25 kitap okurken Türkiye’de ise 6 kişinin bir kitap okuduğunu kaydetti.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan da bilgi ve kültürel mirasın devamlılığı ve toplumlar arasında bilgi paylaşımı için kütüphanelerin varlığının çok önemli olduğunu söyledi.

Halk oyunları gösterileriyle devam eden programda ayrıca İl Halk Kütüphanesi’nden en çok kitap okuyan öğrencilere ödülleri verildi. Programın sonunda ise, protokol üyeleri tarafından kütüphanede bulunan kitapların sergisi gezildi.