Küresel kriz: Depresyon

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü  Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi tarafından “Küresel kriz: depresyon” konulu seminer düzenlendi.

Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen seminerde Halk Sağlığı Müdürlüğü  Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi Ruh Sağlığı Alt Biriminden Psikolog Sema Kahveci ve Çankırı Devlet Hastanesi’nden psikiyatri uzmanı Emre Sargın depresyon hastalığı hakkında bilgiler verdi.

“Hepimiz hayat boyunca sıkıntıya düştüğümüz olaylar yaşıyoruz” diyen Psikolog Sema Kahveci, “Bazımız bu olayların üstüne gidiyor, bazımız boş veriyor ve buna benzer davranışlar sergiliyoruz. Bu duyguların anlamı bizi depresyona götürüyor yada götürmüyor” dedi.

Depresyonun belirtilerine de değinen Kahveci, “Depresyonun belirtileri vardır. Her yaşanan durum ve sorun depresyona girdiğinizi göstermez, bunu ancak doktor anlar. Hayattan sevk alma depresyonda hiç yoktur” dedi

Depresyonun küresel bir kriz olduğunu belirten psikiyatri uzmanı Emre Sargın ise, “Suriye krizinden daha büyük bir küresel kriz var o da depresyon sorunudur. Depresyon krizinin dini, dili, ırkı ve cinsiyeti yoktur. Şu an dünyada 350 milyon insana depresyon tanısı konmuştur. Buradan Kucaklama taşına kadar her 100 insandan 8’i depresyona yakalanmıştır” dedi

Depresyon tanısı ve  uygulanan tedavi yöntemlerine de değinen Sargın, tedavide ki 6 aylık dönemin büyük önem taşıdığını aktardı.