Kurbanlıklar pazara çıktı

Kurban Bayramına sayılı günler kala, kurbanlıklar hayvan pazarındaki yerlerini aldılar, ama besicilerin derdi bir değil bin.  Elektrik olmamasından dolayı sıkıntı yaşadıklarını söyleyen kurbanlık satıcıları, mazot fiyatlarından tutun da saman fiyatlarına kadar hayat pahalılığından şikayet ediyorlar.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarındaki yerlerini almaya başlayan satıcıların derdi çok. Hayvan pazarında ışık bulunmamasından dolayı çok sıkıntı yaşadıklarını dile getiren satıcılar, yem ve saman fiyatlarının da yüksekliğinden yakınarak, “Artık hayvanlarımızı zararına bile satamıyoruz” şeklinde konuştular.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarındaki yerlerini almaya başlayan satıcılar, çok zor şartlarda işlerini yapmaya çalıştıklarını ifade ettiler. Hayvan satıcısı Hüseyin Kayacı isimli vatandaş, saman ve yem fiyatlarının yüksekliğinden yakınarak, “Bir balya saman 12 lira, bir çuval yem 42 lira.

Biz bu hayvanları besliyoruz, büyütüyoruz ama zararına bile satamıyoruz” dedi.

Çobana 700 lira aylık verdiğini söyleyen Kayacı, çadırın kirası için ise belediyeye 800 lira ödediklerini ifade etti. Belediyenin hayvan pazarına 40 tane çadır koyduğunu aktaran Kayacı, “Ama bir tane lambamız ve ışığımız yok. Biz elektrik istiyoruz. Milletvekillerine kadar aradık, ‘ilgileneceğiz’ dediler ama ilgilenen olmadı” şeklinde konuştu.

Doğru dürüst tuvaletlerinin ve sularının da olmadığını belirten Hüseyin Kayacı, “Biz belediyenin bizimle ilgilenmesini ve sorunlarımızı çözmesini bekliyoruz. Ayrıca barınmak için kendimize de çadır istiyoruz. Bunlar zor bir şey değil, yetkililerden yardım bekliyoruz” dedi.

Hayvan satıcısı Yunus Baştürk ise, sattıkları kurbanlardan ellerine para kalmadığını söyleyerek, “Saman ve yem fiyatları zaten ortada. Zararına satış yapıyoruz” diye konuştu.

Belediyeden hizmet göremediklerini söyleyen Baştürk, “Belediye her sene çadır yerine 100-150 lira zam yapıyor ama daha bir ışığımız bile yok. Gelip, ‘bir ihtiyacınız var mı?’ diye soran da yok. Başkandan bizimle ilgilenmesini ve sıkıntılarımızı çözmesini istiyoruz. Bizler pazar yerinin durumundan şikayetçiyiz. Buraya 800 lira veriyoruz ama rezil oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Işık sorunun bir an önce halledilmesini isteyen Yunus Baştürk, “Geçen gün danamız kaçtı, karanlıkta dana aradık. Bundan polis ve zabıtanın da haberi var” dedi. Baştürk, ayrıca, tuvalet sıkıntılarının da bulunduğunu dile getirdi.

Pazar yerinin üstüne çatı ve oluk yapılması gerektiğini de belirten Baştürk, “Pazar yerinin üstünü kapatsınlar, bide oluk yapsınlar, bizden 800 değil 1000 lira para alsınlar. Bu çadırlarda sıcaktan dolayı hayvan kilodan düşüyor. Hayvanlar sıcağa gelemiyor” şeklinde konuştu.

Baştürk son olarak, mazot fiyatlarının da yüksekliğinden yakınarak, “Biz hayvancıların çok sıkıntıları var. Atatürk, ‘Köylü milletin efendisidir’ demiş ama bizim hiç efendilik halimiz yok. Artık perişan haldeyiz, Allah yardımcımız olsun” ifadelerini kullandı ve sözlerini tamamladı.

Çok sıkıntıların olduğu dile getirilen hayvan pazarında büyükbaş kurbanlıkların fiyatı ise 4 bin lira ile 6 bin lira arasında değişiyor.