Köyünde şok etkisi yarattı

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı’nın 28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alınması memleketi Çankırı’da şok etkisi yarattı.

Karadayı’nın baba ocağı olan Çankırı’nın Kızılırmak ilçesine bağlı Karadayı köyünde bulunan evlerinde matem görüntüleri oluşurken, köyde yaşayan hemşerileri kararı şaşanlıkla karşıladıklarını ifade ettiler.  Kararı üzüntüyle karşıladıklarını belirten hemşerisi Murat Demir, karar ile şok oluklarını ifade ederek, “Yüzbaşılıktan üsteğmenliğe nasıl geldi ? Bu zamana kadar neden sorulmadı? Böyle bir şey varsa neden genelkurmay yaptılar? Biz gerçekten çok üzülüyoruz. Bizim bildiğimiz çok iyi bir aile. Aslı nesli olan bir aile diye anlatırdı baba ve dedelerimiz. Bu köy halkı bu kararla ayağa kalkabilir” dedi.

Akrabası Satılmış Karadayı ise karara katılmadığını belirterek, “Genelkurmaylık gibi şerefli bir görevi yapan kişiye bunların yapılmasına üzülüyoruz. Paşamız torpile karşıydı ve torpil yapsaydı bu köyün hepsi su an asker olurdu. Ben devleti bölme çabasında olduğunu düşünmüyorum. Torpil olsaydı köyümüz dört dörtlük olurdu. Paşamız halk adamıydı. Adalet yerinde bulacaktır. Kanun Çevik Bir’in suçlamasıyla kanunlar yürümez. Bunlar Çevik Bir’in başının altından kalkan şeyler. Bu güne kadar çıkan her şeyi çevik bir imzalamıştır. Paşamızın bir tane imzası yoktur” dedi.