Koyunbaba 31 Aralık 2013’de bitecek

Kızılırmak ve Şabanözü ilçelerimize canlı yayınla bağlanarak Koyunbaba Barajı ve Hamzalı Barajı temelleri atıldı. Bitiş süreleri Bakan Eroğlu’nun müteahhitlerle pazarlığı sonrasında öne çekildi. Koyunbaba Barajının 31 Aralık 2013 saat 13.13’de, Hamzalı Barajının’da 15 Aralık 2014 tarihinde bitirileceğinin sözü alındı.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katılmak için Cumartesi günü Çankırı’ya geldi. Cumartesi günü saat 11:00’de ilimize gelen Bakan Eroğlu Hasan Fehmi Gökşen Spor salonunda toplu açılış ve temel atma törenine katıldı. Spor salonu önünde kalabalık vatandaş grubu tarafından karşılanan Bakan Eroğlu polis mangasını selamladıktan sonra mehter takımından eski ordu marşını dinledi.

2 si açılış ve 9’u temel atma olmak üzere 11 tesis için yapılan törenin açılış konuşmasın yapan DSİ Genel Müdürü Akif Özkavra özellikle Hamzalı ve Koyunbaba barajlarının bölge ekonomisi için büyük önem arz ettiğini aktardı. “Bozkır artık sulu tarıma geçecek” diyen  Özkavra, “Çankırı bugün tarihi bir gün yaşıyor. Gerçekleştirilecek çalışma sonrasında Çankırı Türkiye’nin 2. Çukurovası olacak. Bu iki proje bölgenin kaderini değiştirecek.” dedi.

Genel Müdür Özkavra’dan sonra kürsüye gelen milletvekili Hüseyin Filiz ise gerçekleştirilen çalışmalar nedeniyle heyecanlı ve gururlu olduğunu aktararak, “Özellikle Kızılırmak  bölgesinin Konya Ovası gibi zenginleşecek olmasından dolayı çok mutluyum. Bir bölgenin zenginliği su ile olur. Yapılacak olan bu çalışmalar Çankırı’yı zenginleştirecek” dedi.

“Aktarma silsile ile  torunlarımıza kadar ulaşan ve Kızılırmak bölgesi halkının her gün rüyasını süsleyen  Hamzalı ve 50 yıllık serüvenin sonuna geldiğimiz Kalecik, Çubuk ve Şabanözü ilçelerini sulayacak olan Koyunbaba barajı başta olmak üzere, 8 tesisin temel atma ve 3 tesisin açılışını şereflendirdi sayın bakanımız, kendisine teşekkür ederim” diyen milletvekili Şahin, “Bugün hayal dediğimiz şeyler gerçek oluyor” dedi. Bakan Eroğlu’nun iki ay önceki ziyaretinde kurulacak dediği Ahlat Bal ormanının 2 ay gibi kısa bir sürede kurulduğunu belirterek Çankırı’ya verilen sözlerin tutulduğunu aktardı.

Bugün hayal edemediğimiz boyutlarda Çankırı’ya yatırımların geldiğini de açıklayan Şahin, “Sadece bir örnek vermek istiyorum. Hamzalı Barajı’nın ihale bedeli 89 milyon. Çankırı Belediyesi’nin bütçesi 15 milyon, Özel İdarenin bütçesi ise 17 milyon. İkisinin toplamı 32 milyon yapar. Sadece bir proje belediye ve özel idarenin bütçesinin 3 katı büyüklüğünde. Artık Çankırı ve  Kızılırmak halkı Kızılırmak aktığında ona bakmayacak. Çorak topraklar sulanacak” dedi.

Şahin konuşmasının sonunda ise alanında dünyanın en büyük fabrikalarından biri olan Kurşunlu Seramik Fabrikası’na değindi ve “Ama bugün maalesef basından öğrendiğimiz üzere burada çalıştıracak işçi bulamıyoruz. Buradaki yatırımları büyütmek ve yüceltmek bizim sorumluluğumuz” dedi.

Milletvekillerinin konuşmasından sonra kürsüye gelen Vali vahdettin Özcan, gerçekleştirilecek olan projelerin önemine değinerek, “Bugün ilimizde tarım sektörünün gelişmesine katkı sağlayacak, uzun süredir beklenilen Koyunbaba Barajı ve Hamzalı gibi önemli tesislerin temeli atılacaktır. Bu tesisler ilimiz ve ülke ekonomisine güç katacaktır. Aynı zamanda temeli atılacak gölet ve sulama tesisleri tamamlandığında 20 bin 798 hektar tarım arazisi sulanmış olacaktır. Halen İlimizde sulama yapılan arazinin 41 bin 804 hektar olduğunu düşünürsek 20 bin 798 hektar ilave arazinin sulanacak olması önemli bir gelişmedir” dedi.

Vali Özcan konuşmasının devamında ise, “Bugün açılışı yapılacak 2 tesis (Şabanözü Gündoğmuş Köyü Tavukkayası Deresi  ve Kurşunlu Eskiahır Köyü İncegeliş Deresi Taşkın Koruma) ile 2 köy taşkından korunacak olup, temeli atılacak 9 tesis tamamlandığında sulu tarım yapılacak arazi miktarının artmasının yanısıra, il merkezi ve 3 köyümüz daha taşkından korunacaktır. Bu tesisler için toplam 125 milyon 638 bin  253 TL yatırım gerçekleştirilecektir.

20 Eylül 2011 tarihli ziyaretinizle İlimizin sorunları geniş bir katılım ve detaylı sunumlarla ele alınmış olup bu vesileyle göstermiş olduğunuz yakın ilgiden dolayı Çankırılılar adına şükranlarımı sunuyorum. O tarihte talimatını verdiğiniz Ahlat köyü bal ormanı 1 ay 10 gün sonra gerçekleştirilmiştir” dedi.

“Yaranlar diyarı, yiğit insanlar diyarı Çankırı’da bulunmanın mutluluğunu kelimelerle ifade etmem mümkün değil” diyerek sözlerine başlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Çankırı’ya karşı ayrı bir gönül bağım var, ayrı bir önem veriyorum” dedi.

“22 Ekim’de Çankırı’ya geldiğim de bir söz vermiştim ve bugün verdiğim bu sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyorum” diyen Bakan Eroğlu, “Esasen buraya her gelişimizde heybemiz dolu olarak geliyoruz. Heybemiz dolu. Yatırımlarla geliyoruz ve bu yatırımlar küçük yatırımlar değil. Bugün temelini atacağımız Hamzalı, Koyunbaba ve diğer tesisler ile beraber temelini atacağımız yatırımların bedeli KDV hariç 126 milyon lira. İnşallah kısa zamanda gerçekleşecek. Belediye ve Özel İdare’nin bütçesinin 4 katı kadar bir yatırımı Orman ve Su İşleri Bakanlığı gerçekleştiriyor. Çankırı Çankırı olalı böyle bir yatırım gördü mü? Daha iyilerini de gerçekleştireceğiz, Çankırı insanı her şeyin en iyisine layıktır”  dedi.

22 Ekim 2011 tarihindeki Çankırı ziyaretinde gündeme gelen Ahlat Bal Ormanı konusuna da değinen Bakan Eroğlu, “22 Ekim’deki ziyaretimizde Ahlat köyüne gittiğimizde buraya bal ormanı kuralım dedik. Orda organik ballar üretilecek ve Çankırı’nın Ahlat balları dünyaya satılacak” dedi.

Hükümetin çalışmalarına da değinen Bakan Eroğlu, “Artık 70 cente muhtaç olan bir Türkiye yok. Küresel ve büyük bir Türkiye var. Hükümetimiz destan yazıyor” dedi.

“Biz laf üretmiyoruz, biz iş yapıyoruz” diyen Bakan Eroğlu “Bugünkü yatırımlar ile 21 bin hektar yani 210 bin dekarlık alan sulanacak. El ele vererek Çankırı’yı geleceğe taşıyacağız. Çankırı’nın yıldızı parlak. Çankırı’ya büyük hizmetler yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Son olarak 1000 günde 1000 gölet çalışmaları olduğundan bahseden Bakan Eroğlu, Çankırılılara 12 gölet ve sulama alanı yapılacağını müjdeledi.

Bakan Eroğlu konuşmasının ardından Koyunbaba Barajı ve Hamzalı Sulaması projesini yapacak olan firmalarla tesislerin bitiş tarihini konuştu ve basın önünde bitiş tarihlerini imzaladı. Yapılan görüşme sonrasında Koyunbaba 31 Aralık 2013 günü saat 13:13’de bitecek. Hamzalı sulaması ise 15 Aralık 2014 tarihinde teslim edilmiş olacak.

Daha sonra Kızılırmak ve Şabanözü ilçe Kaymakamlarına canlı bağlantı yapılarak Koyunbaba ve Hamzalı barajı temelleri atıldı.