“Köylüyü ağır girdilerle eziyoruz”

Ticaret Borsası tesislerinde basın mensupları ile bir araya gelen Çankırı Borsa Başkanı Oğuz Ak, tarım alanında çok ciddi sorunların yaşandığı ve yaklaşık 20 milyon ton buğday rekoltesinin yarıya düştüğünü kaydetti.

Bu sene yağışların ve iklimin düzensiz olmasının rekolte oranında büyük etkisi olduğunu da aktaran Ak, “Normal bir yılda 20 milyon ton buğday çıkarılıyor ama ben bu verilerin sağlıklı olmadığına inanmıyorum. Son yaşanan düzensiz yağışlar ve iklim değişiklikleri özellikle Trakya’da ve İç Anadolu Bölgesinde ciddi kayıplara neden oldu. 8-10 milyon ton buğday rekoltesinin elde edildiği İç Anadolu Bölgesi’nde  %50’ye varan kayba neden oldu.  Bu ciddi bir rakam” dedi.

Buğdaydaki kaybın ülke ekonomisinde ciddi zararlar meydana getireceğini de söyleyen Ak, “Türkiye bugün 5 milyon ton buğday ithal etsin, alın size 600 milyon dolar dış ticaret açığı. Tabi sadece buğdayda değil, arpa ve mısır üretiminde de sıkıntı var. Onları da hesaba katarsak yaklaşık 1 milyar dolar ülke ekonomisine zarar oluyor” diye konuştu.

Köylünün zor şartlarda üretim yaptığını belirten Ak, “Biz köylüyü mazot fiyatları, gübre ve diğer ağır girdilerin altında eziyoruz. Maliyetler çok yüksek. Bu durum köylüyü çok etkiliyor. Bu sene yaşanan kuraklık nedeniyle köylümüz borçlarını öteledi. Seneye bir kuraklık daha olsa ne yapacak bu köylümüz. Devlet buna bir şeyler yapmalı. Bu konu çok ciddi araştırma yapılıp, ele alınması gereken bir mevzu. Çünkü buğday ülkemiz için çok stratejik bir ürün. Ekmek, makarna, bunlar hep buğdaydan oluyor. Bugün marketlere gidin, makarnadan daha ucuz bir şey bulamazsınız” dedi.  Ak, ayrıca, köylerde yaşayanların yeteri kadar eğitimli olmadığını ve genç nüfusun gün geçtikçe köylerden kentlere göçtüğünü dile getirdi.

Ak, daha sonra, gazetecilerle gündemdeki konular hakkında fikir alışverişinde bulundu ve toplantı sona erdi.

borsa (7)