Dunlop
featured

Köylülerden taş ocağı tepkisi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı’nın Yanlar köyü sınırlarında özel bir şirket tarafından köy sınırları içerisine kurulan taş ocağı köylülerin tepkisine neden oldu.

Ocağın tarım arazilerine zarar vereceğini savunan köy sakinleri, taş ocağına ruhsat verilmesine tepki gösterdi.

Köy meydanında toplanan köylüler adına açıklama yapan Köy muhtarı Cahit Gökmen, kurulan taş ocağının köyün tek geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığı bitireceğini ifade ederken, taş ocağının çalışması durumunda köyde tarım ve hayvancılık yapılamayacağını söyledi.

Doğal yaşamın katledilmesine müsaade etmeyeceklerini anlatan Gökmen, “Taş ocağı ile ilgili sözlü ve yazılı müracaatlarımızı önemsemeyen devlet büyüklerine seslerimizi duyurmak için burada toplandık. Taş ocağı ruhsatı verilen yer köyümüzün merasıydı. Bu bölge erozyon ve sel baskınlarını önlemek için köylülerimiz tarafından ağaçlandırılmak üzere terk edilmiştir” dedi.

Gökmen, Çankırı’da tüketilen yeşil sebzelerin % 80’inin bu bölgede üretildiğini kaydetti.

– “TAŞ OCAĞININ YERLEŞİM ALANLARINA UZAKLIĞI 230 METRE”
Bölgenin yetkililer tarafından kontrol edilmeden kağıt üzerinde ruhsat çıkartıldığını öne süren Gökmen, “Anayasaya ve kanunlara uyulmadan ruhsat verilmiştir. Ruhsat aşamasında devletimizin bazı sorumlu birimleri bu hukuksuzluğa göz yummuştur. Taş ocağının yerleşim alanlarına mesafesi 230 metredir. Bu ocak topraklarımızda kireç tabakaları oluşturarak, topraklarımızı verimsiz hale getirmektedir” ifadelerini kullandı.

Ocağa verilen ruhsatın anayasaya ve kanunlara aykırı olduğunu iddia eden Muhtar Gökmen, yetkililerden yardım istedi.