Köylülerden ‘Hemzemin geçit’ eylemi

Murat Demir- Devlet Demiryollarının güvenlik gerekçesi ile hemzemin geçitleri kapatması köylüleri hasat zamanı zora soktu.

Aşağıpelitözü köyünde yaşayan vatandaşlar Devlet Demiryollarının hemzemin geçitlerini kapatmasını protesto ettiler. Devlet Demiryollarının güvenlik gerekçesi ile hemzemin geçitleri kapatmasının kendilerini zora soktuğunu ifade eden köy sakinleri, “Biz yıllardır bu yolu kullanıyorduk. Tam hasat zamanı burayı kapattılar” dediler.

Yaşanan olayların köy halkını mağdur ettiğini dile getiren köy muhtarı Yunus Özdemir, “Bizler köy halkı olarak 1937 yılından beri bu yolu ve geçiti kullanıyoruz. Bizim arazilerimizin yarıdan fazlası tren yolunun karşısında, meramız karşıda. Yani günlük biz buradan geçmek zorundayız.  Burası resmi bir hemzemin geçit. Burada 4 tane geçit vardı hepsi kapatıldı. Yapılan bu uygulama ile köylünün arazisi ikiye bölünmüş durumda” dedi.

Kendilerine arazilerine gitmeleri için farklı bir yol gösterildiğini de aktaran Özdemir, “Köyümüzden 1-2 km uzaklıktaki arazilerimize ulaşmak için 10 km’den fazla bir yol katederek varacağız. Şimdi tren yolunun bu tarafındaki bir tarlada çalışan biçer döver Tren yolunun diğer tarafında bulunan 15-20 metre ilerideki tarlaya girmek için 10 km yol gidecek. Çiftçi zaten bu sene bir sürü zorluk çekti. Tam hasat zamanı birde bu çıktı. Bizler bu konuda mağduruz ve yetkililerin bizlere bu konuda yardımcı olmalarını bekliyoruz” dedi.

pelitözü (8)x pelitözü (6)x

Yazarlarımız Hakkında