Kötü Çocuk Yoktur, Kötü Eğitilmiş Çocuk Vardır

Pedagog Yazar Ali Çankırılı, Korgun Sevgi Evleri, Eldivan Çocuk Yuvası ve 100. Yıl Yetiştirme yurdunda kalan çocuklara ve gençlere “Moral ve Motivasyon” semineri verdi.

“Kötü çocuk yoktur, kötü eğitilmiş çocuk vardır” diyen Çankırılı, çocukların iyi eğitilmesinin önemine değindi.

Korgun Sevgi Evleri Çocuk Yuvası ve Kız Yurdu konferans salonunda gerçekleştirilen programa, Korgun Belediye Başkanı Halil Öz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Osman Demir, Huzurevi Müdürü Tuncay Haskılıç, öğretmenler ve çocuklar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmasını yapmak için kürsüye gelen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Osman Demir, “Çocuklar, iyi ki varsınız. Sizler sevginin gülüsünüz. Siz ve sevgi bir araya gelince mutluluğu oluşturuyorsunuz. Sizleri çok seviyoruz” ifadelerini kullandı.

Geçen günlerde meydana gelen hain saldırıda hayatını kaybeden şehitlerimiz için de bir konuşma yapan Demir, “Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Biz, bu vatanı böldürmeyeceğiz. Bunu hep birlikte yapacağız.Çocuklarımız, gelecek sizsiniz. Bu vatan sizlerin, hepimizin. Bu vatanı hep beraber daha iyi yerlere getirmek için çalışacağız” dedi.

Demir, son olarak “Buranın yapımında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı ve konuşmasını tamamladı.

Demir’in ardından bir konuşma yapan Korgun Belediye Başkanı Halil Öz, “Korgun sizlerle güzelleşti. Çocuklarımız, sizler emin ellerdesiniz. Bizler, sizlerin ufkunu genişletmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Korgun’a geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Pedagog Yazar Ali Çankırılı ise, hayatında 10. yaşının çok önemli olduğunu anlatarak sözlerine başladı. “Ben, okula 10 yaşında başladım, ayakkabıyla 10 yaşında tanıştım ve ben 10 yaşında ağaç gördüm” diyen Çankırılı, “Bizim köyümüzde okul yoktu. Kuraklıktan dolayı ağaç yoktu. Yanımızda Kızılırmak akıyor ama ağaç yoktu. Çünkü cahillikten dolayı orada ağacın yetişip yetişmeyeceğini bilen yoktu ama sizler çok şanslısınız. Sizin şimdi her imkanınız var” ifadelerini kullandı.

Çankırılı, “Ben o zamanın şartlarında yaptıysam sizde yapabilirsiniz. Eğer, siz yapamıyorsunuz suç sizindir çünkü sizlerin her şeyi var. sakın, bizden ne olacak demeyin” şeklinde konuştu.

“Okul, aide başlar” diyen Çankırılı, “Çocuk ailenin aynasıdır. Öğretmenleriniz ve grup anneleriniz sizlerin başarılı olması için çalışıyorlar. Kötü çocuk yoktur, kötü eğitilmiş çocuk vardır. bunu her zaman söylerim” dedi.

Çankırılı daha sonra çocukların eğitimleri ve gelecekleri için yapmaları gereken önemli kurallardan bahsetti ve sunumunu tamamladı.