Koruyucu aile olmak için başvurdular

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın başlatmış olduğu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan‘ın himayelerinde yürütülen ”Gönül Elçileri Projesi” kapsamında ”Koruyucu aile” toplantısı yapıldı.

Çankırı’da Vali Vahdettin Özcan’ın eşi Leyla Özcan tarafından yürütülen projenin tanıtım toplantısına Vali Yardımcısı Fatih Yılmaz, Çankırı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Levent Şentürk, Belediye Başkanı İrfan Dinç’in eşi Zeynep Dinç, koruyucu aile olmak için başvuran Meliha Aydın, Hatice Danacığlu ve Fatma Kırıkçı katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Fatih Yılmaz, çocukların geleceği açısından projenin önemli olduğuna inandıklarını ifade ederek, 3 ailenin gönüllü olarak başvuruda bulunmasının kendileri için oldukça sevindirici olduğunu kaydetti.

Leyla Özcan ise, 3 ailenin kendilerine başvurarak koruyucu aile olmak istediğini dile getirdiğini kaydetti. Özcan, ”Sizleri burada görmek bizleri oldukça mutlu etti. Böyle istekli ve bilinçli ailelerin bize başvuruda bulunarak koruyucu aile olmak istediklerini söylemeleri çok olumlu” dedi.

Her çocuğun bir aileye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Özcan, devletin koruması altındaki çocukların ihtiyaçlarını karşıladığını ifade ederek, ”Çocukların tek ihtiyacının aile sıcaklığı. Bu iş kolay değil, sizin bu yaptığınız bizleri çok umutlandırdı” şeklinde konuştu.

Leyla Özcan, amaçlarının projeyi daha geniş bir alana duyurarak farkındalık yaratmak olduğunu kaydederek, 3 aileyi kutladı.

Çankırı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Levent Şentürk de, devletin bu projede denetleyici tarafının devam edeceğini belirterek, ”Devlet çocuğu verdikten sonra geri çekilmeyecek. Biz sizlere rehberlik yapacağız, sorunları hep birlikte çözmek için elimizden geleni yapacağız. Hep beraber neler yapabiliriz diye düşüneceğiz. Takipçisi olacağız” dedi.

Koruyucu aile olmak için başvuruda bulunan Hatice Danacıoğlu, kendisinin de evlatlık olarak büyüdüğünü dile getirerek, ”Bakanlığın bu uygulamasını duyunca, bu işi Çankırı’da yürüten Valiliğe geldim hemen. Kendimde evlatlık olarak büyüdüm. beni yanına alan aile okuttu, evlendirdi. 2 çocuğum var ikisi de evli. Ben de bir çocuğu alıp okutup, yetiştirip evlendirmek istiyorum” diye konuştu.

Meliha Aydın ise 2 çocuk sahibi olduğunu dile getirerek, daha önce de bir çocuğa baktığını, şimdi ”Koruyucu aile” kapsamında bir çocuk yetiştirmek istediğini söyledi.

Fatma Kırıkçı da projeyi duyar duymaz geldiğini ifade etti.

”Koruyucu aile” olmak için başvuruda bulunan 3 ailenin de ortak fikri çocukları evlatlık alıp büyütüp yetiştirmek ve ölene kadar onlara bakıp, onların ailesi olmaktı.