Komşu üniversiteler işbirliğine gidiyor

Çankırı Karatekin üniversitesinin organize ettiği “Komşu Üniversiteler” tanışma ve işbirliği toplantısı yapıldı.

Koç Otel toplantı salonunda yapılan toplantıya Vali Vahdettin Özcan’ın yanı sıra Çankırı Karatekin Üniversitesi, Kırıkkale, Çorum Hitit, Sinop, Kastamonu, Karabük Üniversitesi temsilcileri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda Çankırı Karatekin Üniversitesi  Rektör Yardımcısı ve Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rıza Gürbüz birçok alanda işbirliği yapmak için yola çıktıklarını söyleyerek, “Proje, kültür-sanat, bilim, yönetim, spor alanlarında işbirliği ve güç birliği yapmayı ve bilimsel dergiler çıkartmayı hedefliyoruz. Biliyoruz ki her üniversitenin güçlü olduğu alanlar vardır. Herkes güçlü olduğu alanları ortaya dökmeli ve güç birliği oluşturmalıyız. Biz Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak ilk adımı attık ve elimizi uzattık. Diğer ellerin de gelmesi lazım ki işbirliği oluşsun. Yapacağımız yurt içi ve yurt dışı kaynaklı projelerle yurt dışından daha fazla öğrenciyi bu bölgeye getirmeniz lazım. Bireysel değil, birlikte güç birliği yaparak 5-10 yıl içinde kaliteli çalışmalar ortaya konabilir.” dedi.
Gürbüz’ün açılış konuşması sonrasında programa katılan komşu üniversite temsilcileri gerçekleştirilecek ortak çalışmaların hem üniversitelere hem de bölgeye katkı sağlayacağını vurguladı.
Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, bilimsel çalışmalarda bir sınırın olmadığını dile getirdi.
Üniversitelerin bulunduğu bölgelerde lokomotif görevi üstlenmesi gerektiğini belirten Rektör Savaş “Üniversitemiz tüm bilimsel çalışmalara açıktır. Biz kimya laboratuarları arasında Türkiye’de sayılı üniversiteler arasında yer alıyoruz. Buradaki malzemeler sizlerin kullanımına da açıktır. çünkü bunlar milletin parası ile alınmıştır. Bunları faydaya çevirmek hepimizin görevidir.” dedi.
“Herkes cebinde ne varsa ortaya dökecektir, dökmelidir” diyen Savaş “Yapacağımız akademik çalışmalarla çok büyük neticeler elde edeceğimizi ümit ediyorum. Herkes potansiyelini ortaya koymalıdır.” ifadelerini kullandı.
Rektör Savaş’tan sonra kürsüye gelen Vali Vahdettin Özcan, gelen konuklara Çankırı’nın tarihi, kültürü, ekonomi ve sanayisi hakkında bilgiler vererek, “Bizim Yarenlerimiz kimseyi yalnız bırakmaz, kimseye yanlış yapmaz. Çankırılılar emin olun komşusuyla, misafiriyle ekmeğini aşını paylaşır” dedi.

üniversite (11)