Kısıtlama nedeniyle evcil hayvan sevgisi arttı

17 günlük sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle aşırı hayvan sever olduk. Pandemi süreci ve 17 günlük kapanmanın ele alındığı basın toplantısında kısıtlamayı delmek için bazı kişilerin evcil hayvan beslemeye karar verdiği dile getirildi.

Vali Abdullah Ayaz başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, özellikle kısıtlama günü ile ilgili çeşitli sorunlar ele alındı. Kısıtlamanın uzun sürecek olması nedeniyle bazı istismarların da yaşandığının dile getirildiği toplantıda Vali Abdullah Ayaz, “Yaşanan olaylar ve artan vakalar nedeniyle böyle bir karar alındı. İnşallah biran evvel bu sıkıntılı günleri atlatırız. Fakat bu zor günleri atlatmak hepimizin elindi” dedi.

Gerçekleştirilen toplantıda ilginç  bir konuya değinen Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, süreç nedeniyle il genelinde evcil hayvan sayısının biranda artığını dile getirdi.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Bayhan, “Çiftçi kayıt belgesi olmayanlar, evcil hayvanı olanlar, özellikle kanatlı hayvanı olanlardan çok sayıda talep geliyor. Tarım Müdürlüğü bunu yerinde tespit ediyor. Bugüne kadar bize hiçbir kaydı olmayanlara bunu yapıyoruz. Bugüne kadar hiç gelmeyen ve bu yasak döneminin uzun olması nedeniyle bunu nasıl deleriz diye evcil hayvanları olanlar, köpeği, tavuğu, kedisi vb. hayvanları olanlar geldi. Bunu da Tarım Müdürlüğü yerinde inceliyor ve bir güzergah belirliyor.

Konunun istismara açık olduğunu da aktaran Vali Yardımcısı Bayhan, “Hiç hayvanla ilgisi olmayanlar, o kadar çok kedi köpek ortaya çıktı ki, inanın ki Ankara da bile bu kadar evcil hayvan olduğuna dair şüphelerim var”