“Kesinlikle kopyacı olmayın”

“Çankırı Geleceğini Planlıyor” toplantılarının 3’üncü ayağı olan Çankırı Marka Şehir toplantısı yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda ilk olarak açılış konuşmaları yapıldı. Açılış konuşmalarının ardından oturumlara geçildi. 3 oturumun gerçekleştiği Çankırı Marka Şehir toplantısının ilk oturumunda “Medeniyet, şehir, marka ve Çankırı” konusu ele alındı.

Oturum başkanlığını Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) Başkanı Süleyman Şensoy’un yaptığı oturumda ilk olarak marka danışmanı Muhterem İlgüner söz aldı.

“Günü kurtarmak adına değil, geleceği kurtarmak adına çalışmalar yapılmalıdır” diyen İlgüner, “Ülke olarak son 35 yılımızı günü kurtarmak adına çalışmalarla geçirdik. Büyük bir strateji geliştiremedik. Bu nedenle yarını inşa edemiyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının çok uzun sürmesi nedeniyle fazla teferruata giremediğini de aktaran İlgüner, “Sabahtan beri nelere sahip olduğunuzu söylediniz. Fakat bunları nasıl harekete geçirebileceğinizi dile getirmediniz” dedi.

“Şehrin gelişmesi ve markalaşması için ne yapmamız lazım?” diyen İlgüner, “İlk olarak şehrin sesine kulak vermemiz lazım. Kesinlikle kopyacı olmayın. Kendiniz bir şeyler yaratın, yenilikçi fikirler için uğraşın. Çocuklarınızın yüzüne bakabilmek için el birliği ile hareket edin. Kararlı ve tutarlı çalışılırsa Çankırı’nın adı duyulur” dedi.

“Çankırı halkının neyi fark ettiğini ya da fark etmediğini araştırıp sahiplenmesini gerçekleştirmemiz lazım” diyen Yrd. Doç. Dr. Tülay Erbesler, “Var olan kaynakların ortaya çıkarılması lazım” dedi.

“Çankırı’nın kendisine has bir yapısı olması lazım” diyen Yrd. Doç. Dr. İsmail Hakkı Demir, “Çankırı’nın kendine ait bir tarihi ve kültürü var . Marka olabilmek için belli bir şeyi ortaya çıkarmak ve onu devam ettirmek gerekir, süreklilik gerekir. Çankırı Ankara’ya yakınlığının avantajını kullanmalı.

Ayrıca  sadece yatırımla değil, edebiyatla, kültürle, sanatla da adını duyurması lazım” dedi.

Sabahki oturumun son konuşmacısı ise Dr. Hasan Taşçı oldu. Taşçı medeniyet ve şehir algılanması hakkında bilgi verdi.

Gerçekleştirilen oturum sonunda soru cevap bölümüne geçildi. Soru cevap bölümünde söz alan eski milletvekili Tevfik Akbak, il genelinde çok güzel çalışmaların gerçekleştirildiğini fakat bunların toplum tarafından fazla destek görmediğini aktararak, “Eğer ciddi bir gelişme yapmak istiyorsak, toplumun tüm kesiminin desteğini ve sevgisini almalıyız. Önce sevgiyi tesis etmemiz lazım” dedi.

çankırı gelecek 1 (3)