Kayacık Köyü yaz şenlikleri coşkulu geçti

Yapraklı Kayacık Köyü 3’ncü Yaz Şenlikleri geçtiğimiz Pazar günü yapıldı.  Kayacık Köyü Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Turizm Derneğinin bu sene 3.’sünü düzenlediği yaz şenlikleri yapılırken, katılımın yoğun olduğu gözlerden kaçmadı.

Kayacık Köyü 3.’ncü Yaz Şenlikleri pazar günü sabah saatlerinde son iki yılın ağası Mehmet Aslan’ın tören alanına gelmesi ile başladı. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşının hep bir ağızdan söylenmesiyle şenlik coşkusu da başladı.

Kayacık Köyü Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Turizm Derneği ahirete intikal eden tüm hemşerileri için Kur-an’ı Kerim okuttu.

Dernek Başkanı Mehmet Can açılış konuşmasında birlik beraberlik mesajları verdi. Can “ Kayacık Köyünün bu birlik ve beraberliği komşu köylerimiz tarafından da örnek alınacak seviyededir. Dernek olarak hem köyümüz, hem de gurbetteki köylülerimiz için sağlam bir köprü olmak zorundayız. Yapmış olduğumuz bu birliktelik ve kaynaşma bilindiği gibi kolay olmuyor. Başta Ağamız Mehmet Aslan, derneğimizin yönetim kurulu üyeleri ve köylülerimizin üstün destek ve gayretli çalışmaları sonucunda bu başarıyı elde ettik. Katkısı ve emeği geçen herkese teşekkür eder, desteklerinin devamını dileriz” dedi.

Komşu köydeki misafirlerinde akın akın gelmeye başladığı saatlerde Çankırı milletvekilleri İdris Şahin, Hüseyin Filiz, Ak Parti İl Başkanı Salim Çivitçioğlu ve Kayacık Köyünü kardeş köy ilan eden Yüklü Belediye Başkanı Hidayet Çölgeçen de yaz şenliklerine katıldı. Tören alanında konuşma yapan milletvekilleri de Kayacık köyünün birlik beraberliği pekiştiren bu tip organizasyonlarını her zaman takdir ettiklerini belirtiler. Milletvekilleri Kayacık Köylülerinin yaptığı ikramların ardından şenlik alanından ayrıldılar.

Sunuculuğunu Ali Can’ın yaptığı şenliklerde ağalık seçimlerine geçildi. Çok çekişmeli geçen ağalık seçimlerinde iki tanede hanımın bulunması bayan misafirlerden oldukça alkış aldı.

Ağalık seçimlerinde gelenek son iki yıl da olduğu gibi bu yıl da bozulmadı. Son iki yılın ağası Mehmet Aslan bu yılki ağalığı da kimselere kaptırmadı. Son ağa Aslan “Bu topraklar atalarımızın bize emanetidir. Bu vatan bizimdir ve daima bizim kalacaktır. Bunu da birlik beraberlikle sağlayabiliriz. Bu şenliklerdeki beraberlik ve kaynaşma bizler için çok önemlidir. Birlik beraberliğimizi her zaman koruyalım ve devam ettirelim” diyerek duygularını ifade etti. Daha sonra konuşan Kayacık Köyü Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Turizm Derneği Başkanı Mehmet Can “Ağamızın babası Hilmi Ağanın ağalık postuna köyümüzde kimseyi oturtturmayacağı belli idi. Zaten armut dibine düşer. Biz de yönetim olarak bu durumdan memnunuz. Ağamızın maddi ve manevi desteklerinin bundan sonra da artarak devamını diliyoruz.”diye konuştu.

Öğle yemeğinin topluca yenilmesinin ardından şenliğe, halk oyunları ve çeşitli etkinliklerle coşkulu bir şekilde devam edildi. Akşam saat 18.00 civarında bir sonraki şenlikte buluşma sözü verilerek buruk vedalaşmalar gerçekleşti.