Kavun hasat günü gerçekleştirildi

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce düzenlenen organik kavun yetiştiriciliği hasat günü programı Hasakça köyünde gerçekleştirildi. Vali Yardımcısı Şerefnur Oktay, milletvekili Hüseyin Filiz ve AKP İl Başkanı Salim Çivitçioğlu ile çok sayıda vatandaşın katıldığı hasat gününün açılış konuşmasını köy muhtarı Kazım Türk yaptı. Türk, İl Gıda ve Tarım İl Müdürlüğünce köylerinde yapılan çalışmalar için teşekkür ederek, “İlk organik kavunu köyümüzde üretmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Üretici olarak sadece kavunla kalmak istemiyoruz. Hükümetimizin özellikle kırsal köylerimize destek olmasını istiyoruz” dedi.

Köy Muhtarı Kazım Türk’ten sonra kürsüye gelen  Orser Kontrol ve Sertifikasyon Kurulu Şirket Müdürü Nurper Mortaş, organik tarımın önemine değindi. Hasakça köyünde yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Mortaş, çalışmanın 1. yılının tamamlandığını aktardı. Organik tarımın insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından büyük önem arzettiğini de aktaran Mortaş, Türkiye’de organik tarımın %1 seviyelerinde olduğunu, dünyada ise bu oranın %3-4 civarlarında olduğunu aktardı. Türkiye’deki oranın dünya oranını yakalaması gerektiğini de belirten Mortaş, “Bizim topraklarımız organik tarım için çok müsait. Çünkü topraklarımız çok temiz. Biz gerekli çalışmaları yaparsak dünya ortalamasını yakalarız” dedi.

“İlimizde organik tarıma ilk adım olarak bu projeyle başlamış bulunmaktayız” diyerek konuşmasına başlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Çakır, “Bilindiği üzere organik tarım; üretimde kimyasal girdi kullanmadan, yönetmeliğin izin verdiği girdiler kullanılarak, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Organik tarımın amacı; toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden, çevre, bitki, insan ve hayvan sağlığını korumaktır” dedi.

Proje çalışmasına da değinen Çakır, “Uygulamakta olduğumuz proje ile hedefimiz; gelir seviyesi çok düşük olan çiftçi ailelerinin gelir seviyesini yükseltmek, köydeki genç nüfusa iş alanı sağlamak, köyden göçü önlemektir. Organik tarımsal üretimde sentetik kimyasal girdiler kullanılmadığı için, doğal flora ve faunayı korumak, tarımsal üretimde mümkün olduğu kadar var olan bölgesel potansiyellerden faydalanmak, ülkemizde düşük seviyelerde olan organik kavun üretimini arttırmak ve katma değer sağlamaktır. Bütün bunların yanı sıra hedeflerimiz arasında; diğer türlerin organik olarak yetiştirilmesine zemin hazırlamak, tarımsal üretimin sosyal, ekonomik ve çevresel boyutunu birlikte, düşünmek, organik tarımsal üretim ile planlı, her aşaması kontrollü, izlenebilir, sürdürülebilir üretim sağlamak, bölgede aynı özellikleri taşıyan köylere model teşkil ederek organik üretimi teşvik etmek ve büyük bir organik üretim sahasının ilk adımlarını atmak sayılabilir.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak 2011 yılında Bakanlığımıza sunduğumuz Çankırı Organik Kavun Yetiştiriciliği Projesinin Bakanlığımızca onaylanmasının akabinde 2012 yılında uygulamaya konulması ile başlatmış olduğumuz Organik Kavun serüvenimizin bugün burada ilk meyvesine şahit olmanın grururunu yaşıyoruz.

Projemizde hedef kitle olarak Hasakça köyü seçilmiş olup 15 işletmede 200 dekar alanda projemiz hayata geçirilmiştir. Proje finansmanının tamamı Bakanlığımız BÜGEM tarafından finanse edilmiştir. Uygulama sırasında ve sonrasında Projeler, İl Müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından izlenecek, eğitim çalışmaları sürdürülecektir. Proje sahasının izlenmesi 3 yıldır” dedi.

“Hasakça’nın kavununun lezzetini biliyoruz” diyerek sözlerine başlayan Filiz “Bu Pazar günü Çankırı Kalesinde Hasakça karpuzunuzun tadına baktık. Karpuz mevsiminin bitmeye yüz tuttuğu günlerde sulu Karpuz yetiştirilmesi bir başarıdır, tesadüf değildir. Bizim bu ürünlerimizi tanıtmamız lazım.” dedi.

Programın son konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Şerefnur Oktay, gerçekleştirilen çalışmalardan dolayı herkesi kutladı.

Yapılan konuşmaların ardından Kırkağaç 637 organik kavun demostrasyonu yapılan tarla gezildi ve akabinde üreticilere sertifikaları verildi.

Gerçekleştirilen hasat günü programında sadece kavun değil bu sene ekimi yapılan ve başarı sağlanan Hasakça karpuzu da büyük ilgi gördü.