Dunlop

KAUÇUK ÜRÜNLERİN ZEMİNDE KULLANIMI

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KAUÇUK ÜRÜNLERİN ZEMİNDE KULLANIMI

Kauçuk ürünler ağaçtan doğal olarak elde edilebildiği gibi yağ özünden sentetik olarak da üretilebilmektedir. İşlenmemiş haline ise lateks denir. Kauçuğun endüstri alanında çok farklı sektörlerde yaygın işlenmesi onun sağladığı sağlam doku yapısıyla ilgilidir. Bu açıdan tekstil, lastik endüstrisi, elektrik gibi farklı sektörlerde çok işlevsel bir hammaddedir. Kauçuğun diğer kullanıldığı önemli bir alan da zemin kaplamadır. Kauçuk sayesinde kaplatılan zeminler aşınmaz, korozyona dayanıklıdır, esnek yapısına rağmen oldukça dayanıklıdır. Bu açıdan zemin kaplamada son derece kullanıma elverişlidir.
Ayrıca Kauçuk zemin parlatılma gibi işleme de pek ihtiyaç duymaz. Kaygan olmaması, maliyetinin düşük olmasından dolayı hem kamu hem de özel sektörde çok yaygın kullanım imkânına sahiptir. Kauçuk zeminin diğer rakiplerine göre bir avantajı da estetik bir görselliği barındırmasıdır. Uzun bir ömürleri olduğundan sık sık zemin değiştirme masrafı da yoktur. Ses izolasyonu açısından da diğer rakiplerinden üstündür. Temizlik konusunda da hassasiyet göstermez. Kolayca temizlenir, yırtılma ve deformasyonlar olmaz. Bu yüzden uzun ömürlü bir kalıcılığa sahiptir.
EPDM ise şu sözcüklerin kısaltılmışıdır: Etylene Propylene Dianene Monomere. Kauçuğun hammaddesinden üretilir. Bu imalat sürecinde rengini alır ve renkte bozulma da oluşmaz. Spor salonları, sportif altyapı tesislerinde çokça tercih edilen bir kaplamadır. EPDM dökme zemin çok yüksek sıcaklıklarına karşı da direnç gösterir. Dayanıklı bir kaplama olduğundan tenis kortu gibi daha birçok sportif tesiste tercih edilen ideal bir üründür.