Karamürsel’de toplulaştırma muamması

Kızılırmak’ın Karamürsel köyünde yapılacak olan arazi toplulaştırma uygulamasına köy sakinlerinden tepki geldi.

Bu yıl ekim yapmamaları söylenen köy halkı, toplulaştırma işleminin ne zaman başlayıp ne zaman biteceğini bilmediği için ekim yapıp yapmamakta kararsız. Vatandaşlar yetkililer tarafından kendilerine tatmin edici bir açıklama yapılmadığını söylediler.

Dün Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Hak Partisine giderek sorunlarına çözüm arayan köy sakinleri MHP Merkez İlçe Başkanı Ahmet Kurt yönetim kurulu ve CHP il başkanı ile bir araya geldiler.

Karamürsel köyünde yapılacak olan arazi toplulaştırma işlemi konusunda Merkez İlçe Başkanlığı yöneticilerine bilgi veren Karamürsel köyü sakinleri, arazilerin toplulaştırılarak verileceğini, ancak sadece sınırlarının tespit edileceğini söylediler. Toplulaştırma uygulamasında arazi sınırlarının belirlenmesinin yanı sıra yol ve su kanalı gibi çevre düzenlemelerinin de yapılması gerektiğini söyleyen köy halkı, toplulaştırma uygulamasını yapacak olan DSİ Çankırı İl Müdürü ile görüştüklerini, ancak kendilerini Ankara Bölge Müdürlüğü’ne yönlendirdiğini söylediler.

Daha önce kendilerine toplulaştırma ile birlikte arazi düzeltmesi de yapılacağının söylenmesine rağmen, şimdi bunun yapılmayacağının söylendiğini ifade eden vatandaşlar, daha neyin yapılacağının bile belli olmadığını ve bu çalışmanın kaç yılda biteceğini bile bilmediklerini kaydettiler.

Şimdiye kadar yapılan çalışmalardan sonra köy yolunun yağmur nedeniyle adeta bataklık haline geldiğini ilettikleri Ankara Bölge Müdüründen “Zamanımız çok, göndeririz iki kepçe yaparlar” cevabını aldıklarını söyleyen köy halkı, “Devletin işleri böyle mi yürütülüyor?” şeklinde bölge müdürüne sitemde bulunuyorlar. Yetkililerin ‘Bu yıl ekim yapmayın, toplulaştırma yapacağız’ dediklerini belirten köy halkı şunları söyledi: “Bize ekim yapmayın diyorlar, ama eğer bir yıl içerisinde bitirip vermezlerse bizim köyümüz biter. Biz de toplulaştırılmasını isteriz, fakat ne zaman biteceğini bize kesin olarak söylesinler, biz de ona göre hazırlanalım. Hem toplulaştırma işleminde sadece sınırlar tespit edilecekmiş. Üç-beş tarlayı birleştirip sınırlarını belirlemek mesele değil. Biz bu tarlaya nereden gideceğiz, suyumuzu nereden alacağız. Bunlar da yapılacak mı? Toplulaştırma işi sonunda bize yolu su kanalı olan araziler teslim edecekler mi?”

Konuyla alakalı olarak köy muhtarının da sessiz kaldığını ileten köy halkı, “Muhtara ne olacak diye soruyoruz cevap vermiyor. Ne zaman bu konu açılsa susuyor. Bir bildiği varsa bize de söylesin. Oturup hep beraber konuşalım, istişare edelim. Bizim lehimize olacaksa ne ala, yok olmayıp da bizim arazilerimizi bir yıl içinde bitirmeyip, uzun bir süre sonra teslim edeceklerse hiç başlamasınlar%2