Dunlop

Karakoç, yapılan şiddeti kınadı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Sağlık Müdürü Mehmet Karakoç, sağlık personellerine yapılan saldırıları kınadı. Çankırı Sağlık Müdürlüğünün http://www.csm.gov.tr/index.htm internet sitesine konuyla ilgili olarak bir açıklamada bulunan Karakoç, şunları dile getirdi:

“112 Komuta Kontrol Merkezi’ne gelen çağrılar 24 saat boyunca kesintisiz olarak bilgisayar ortamında kaydedilmektedir. Bu kayıtlara elle dışarıdan müdahale söz konusu değildir. Ayrıca kara ambulanslarımız GPS sistemi sayesinde araç takibi yapılarak, ambulanslarımızın bütün hareketleri dijital ortamda kayıt altına alınmakta ve istenildiği takdirde de geçmişe yönelik kayıtlar dijital ortamda izlenebilmektedir. Söz konusu olayla ilgili olarak 04.10.2011 günü saat 18:35’de Çankırı 112 Komuta Kontrol Merkezi’ne Çankırı İli Ilgaz ilçesi İndağı mevkiinde bir vatandaşın araç tamiri yaparken aracın krikosunun boşa çıkması üzerine şahsın araç altında sıkışıp kaldığı yönünde yapılan ihbar gelmiştir. Bunun üzerine Ilgaz istasyonumuz 18.36’da derhal yola çıkmış ve 18:42’de (7 dakikada )olay yerine ulaşmıştır.

Ekibimiz henüz araçtan inmeden hasta yakını tarafından geç geldiği gerekçesi ile sözlü hakaret ve küfür boyutunda ağır tahrik, bunun devamında da darp ile karşılaşılmıştır. Bütün bu yaşananlara rağmen 112 Acil sağlık ekibimiz vakaya 7 dakika gibi kısa bir sürede müdahale ederek zamanında hastaneye naklini sağlamıştır. Görevleri insan hayatı kurtarmak olan 112 ekibimiz her türlü tehlikeyi göze alarak, canla başla gece gündüz demeden çalışmaktadır. Bu şekilde çalışan 112 ekibinin geç geldiği haberlerinin yapılması, bunun üstüne bir de bu tarz olayların yaşanması büyük fedakarlıklarla  çalışan sağlıkçıların çalışma azimlerini kırmaktadır.

Bundan dolayı görev yapan sağlık personellerimizin hak etmediği halde maruz kaldığı şiddeti kınıyoruz ve bu tarz olaylara göz yummayacağımızın bilinmesini istiyoruz.”

Sağlıkla ilgili yapılan tüm haberlerde şeffaf davrandığımız, kolaylık sağladığımız medyamızdan ve haber ajanslarımızdan özellikle 112 Acil ve ambulans haberleriyle ilgili daha hassas davranılmasını bekliyoruz”