KARADENİZ TÜRKAVDA

TÜRKAV bu hafta Çankırı Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz’i konuk etti.

Çankırı ESOB Başkanı Osman Karadeniz TÜRKAV’a; Çerkeş Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hüseyin Erdoğan, Ilgaz Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Saykal Saykal, Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Ahmet Söğüt, Terziler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı Arif Bayrak, Mimar Sinan Mahalle Muhtarı Bayram Ergan, Çankırı ESOB Sekreteri Selçuk Demir ile beraber geldi.

TÜRKAV Başkanı İsa Bölükbaşı; “Geçen hafta ÇTO Başkanı Hayrettin Çelikten ile Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Necati Akdoğan’ı konuk etmiştik, bu haftada sizlerle beraber olmaktan TÜRKAV olarak çok memnun olduk, umarım sizlerde memnun kalırsınız, hepiniz hoş geldiniz, hayırlı akşamlar diliyorum diyerek sözü Sayın Başkanımız Osman beye bırakıyorum” dedi.

Daha sonra Çankırı ESOB Başkanı Osman Karadeniz “Bizleri buraya davet ettiğiniz için başta TÜRKAV Başkanı İsa Bölükbaşı olmak üzere tüm TÜRKAV ailesine teşekkür ederken, siz katılımcılara hayırlı akşamlar diliyorum” diyerek sözlerine başladı.

Karadeniz, “Elbetteki bu tür toplantıların, birlikteliklerin olumlu yönde yansıması bu gün olmasa bile ilerde mutlaka olacaktır. Her şeyin en iyisine layık Çankırı’mıza Çankırılı hemşerilerimize ne verebiliriz, buraya nasıl kalıcı yatırımlar yaparız, ekonomik olarak zorda olan esnafa kamuda çalışanlar olarak sizler nasıl katkı sağlarsınız bunu konuşmak, tartışmak çok güzel. Bu tür çalışmaları diğer sivil toplum kuruluşlarının da yapmalarını, yapmasalar da buraya gelerek katkı sağlamalarını temenni ediyorum sonunda Çankırı’yı konuşuyoruz.

Çankırı Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği; meslek odalarının tümünü bir arada tutmak için üst kuruluş olarak 1984 yılında 507 sayılı esnaf ve sanatkârlar kanunu ile kurulmuştur.   07 Haziran 2005 tarihinde 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu yürürlüğe girmiş ve kabul edilmiştir. Bildiğiniz üzere esnaf teşkilatlarının Çankırı’daki üst kuruluşu olarak ilçelerimizde 8 oda ilimizde ise 6 oda olmak üzere toplam 14 Faal odamız ile 5.150 esnaf ve sanatkârımıza hizmet vermekteyiz.

Bu hizmetlerimiz arasında esnafların birbiriyle uyum içerisinde haksız rekabete düşürmeden saygı ve sevgi çerçevesinde işlerini yürütmesini sağlamak, odalarımızın kendi üyelerine daha iyi hizmet edebilmelerini takip etmek, güçlenmelerine yardımcı olmak odalarımızın sorunlarını anında çözüme kavuşturmak görevlerimiz arasındadır.

Gerek kamu çalışanı olsun gerekse bazı esnaf arkadaşlarımız olsun, ucuz diye yakın illere alış verişe gidiyor. Bu da zaten sıkıntıda olan Çankırı esnafımızı olumsuz yönde etkiliyor. Eğer biz bu şehirde yaşıyorsak, buranın havasını soluyorsak, cenazemizi beraber taşıyorsak alış verişimizi de Çankırı’da yapalım esnafımıza yardımcı olalım, yalnız esnafımızda gelen müşteriye her konuda yardımcı olsun.

Aslında anlatacak çok şey var. Fakat ilçeden gelen arkadaşlar var, ileriki zamanlarda dedi kodu, fitne fesadın önüne geçmek, bir ve beraber olmamız için Çankırı’da ki bütün esnaf odaları ile basın mensuplarının da olduğu bir ortamda yine bu çatı altında bir araya gelmek ümidiyle hepinize hayırlı akşamlar diliyorum diyerek sözlerime son verirken ESOB olarak Çankırı’nın gelişip kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla hazırladığımız bu raporu Sayı Başkanım size takdim ediyorum” dedi.

Daha sonra sohbete soru cevap şeklin de ve dinleyicilerin söz alarak temenni ve öneriler şeklin de devam edildi.

Programın sonunda TÜRKAV Başkanı İsa Bölükbaşı katılımlarından dolayı Çankırı ESOB Başkanı Osman Karadeniz’e günün anısına teşekkür belgesi takdim ettiler.