Dunlop
featured

Kara da aday

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski merkez il genel meclis üyesi Visali kara, Ziraat Odası başkanlığına aday olduğunu açıkladı.
Kara, Büyük Otel’de düzenlenen programda yaptığı konuşmada, 1 Şubat’ta gerçekleştirilecek olan seçimlere ekibi ile birlikte aday olduğunu açıkladı.
“Ben hiç kimseyle, kavga etmek için aday olmadım, Hiç kimseyle şahsi sorunumda yok. Tek düşüncemiz, siz değerli dostlarımla birlikte, köylerimizde yaşayan insanımıza, nasıl hizmet ederiz, neler yapabiliriz, bunları düşünerek aday oldum.” diyen Kara, toplantıyı Çarşamba günü yapmak istediğini fakat mevcut Başkan ve aday Nejat Gamzeli’nin toplantıyı duyduğu için aynı saate odada toplantı düzenlediğini savundu.
Geçtiğimiz hafta Gamzeli’nin farklı bir yerde benzer bir toplantı yaptığını söyleyen Kara, birçok arkadaşını arayarak bu toplantıya katılmalarını istediğini fakat, bugün kendisinin düzenlediği toplantıya katılacakları Gamzeli’nin engellemek için elinden geleni yaptığını kaydetti.
Kara şunları kaydetti:
“Geçtiğimiz hafta yaptığı toplantıda, değerli büyüğümüz bu güne kadar yaptığı hizmetleri anlatması gerekirken, yaptığı hiçbir şey olmadığı için dedesinin babasının ve kendisinin çifti olduğunu, benim ise hiç bir şey bilmediğimi söylüyor. Arpayı, Buğdayı ayırt edemez diyor. Doğru kendisi Arpa, Buğday, Çeltikten başka hiçbir şey bilmez. Mercimeği bilmez, fiyi bilmez, korungayı, yoncayı, yulafı bilmez. Bedostayı, altınovayı, üveyiği bilmez. Anadudu, tırmığı, yabayı, pulluğu, patozu bilmez. Seleyle saman çekmeyi, samanlık kürümeyi, ambara çeş taşımayı, ambardan buğday çıkartmayı bilmez. Ama bugün kalkmış beni çiftçi olmamakla suçluyor. Kendisi ne kadar çiftçi ise, ben onun on katı çiftçiyim. Ben köyde dünyaya geldim. İlkokula giderken anamın, babamın arkasında tarlada tırmık çektim. Sabah ezanında tarlaya gidip arpa, buğday, mercimek sapı yüklemiş, patoz yapmış, tarlada kazayağı çekmiş, pullukla aktarma yapmış, çayırda inek gütmüş bir kardeşinizim. Şimdi kendisine sormak lazım; sen bunların hangisini yaptın ? Sen traktörün kontağını çevirmeyi bilmezsin. Sen dükkanında basma sattığın dönemlerde ben traktör üstünde tarla sürüyordum. 2 işçi çalıştırıp buğday ektirip biçtirmekle çiftçi olunmaz. Kağıt üzerinde kayıtlı olmakla hiç çiftçi olunmaz”
Gamzeli’nin delege sistemini de sert sözlerle eleştiren Kara, “7 mahalleye 50 tane köyümüzü esir etmeye hiç hakkın yok. Cumhuriyet Mahallesinde, Yeni Mahallede, İncilli Çeşme Mahallesinde, Karataş Mahallesinde, Mimar Sinan Mahallesindeki delege yaptığı kardeşlerimizin buralarda 1 metrekare arazisi mi var? Nasıl delege oluyorlar ? Sırf seçim kazanma uğruna, eş, dost, akrabayı buralarda delege yapmakla çiftçiye destek olunmuyor” şeklinde konuştu.
Kara, çiftçileri tarım fuarlarında bilinçlendirmenin faydalı olacağını fakat Çankırı Ziraat Odası’nın bunu doğru yapmadığını iddia etti.
Ziraat Odası’nın halen düzgün bir binası olmadığına işaret eden Kara, “40 yıllık Ziraat Odasını 3. kattan kurtaramadınız. 80 Yaşındaki köylü amcayı, hala elinde bastonuyla 3. kata aidat ödemeye çıkarıyorsun. Belediye Başkanımızın çiftçilerimizi 3. kata çıkartmaktan kurtarmak için, milletimize hizmet olsun diye, sembolik rakamlara bağışladığı arsaya bile, bir bina yapma cesaretini, kendinde bulamadın. 40 yıllık Ziraat Odasının bütçesine baktığımızda, 2015 yılı aidatları toplanmamış olsa kasası boş bir oda var. ÇKS’ye kayıtlı 2 bin 650 üyesi olduğunu söylüyorsun, bu üyeler yıllık 2000 lira aidat ödeyen üyelerimiz var. En asgari 150-200 lira, ortalama aidat toplandığını, düşündüğümüzde bile, bugün odanın kasasında hiç değilse 2 milyon lira parası olması gerekiyor” dedi.
Kara, yeni kurulan Koyun Keçi Birliği ile Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin kendine bina yeri aldığını anlattı.
Ziraat Odası başkanı seçildiğinde 4 farklı bölgeye sellektör kurma sözü veren Kara, katılımcılara teşekkür etti.