Dunlop

Kapdan, canlı yayında Çankırı ve yerel medyayı konuştu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Çetin Kapdan TRT Anadolu Televizyonu Anadolu’nun Sesi Programı’na konuk oldu.

Bekir Gündoğan tarafından hazırlanan Anadolu’nun Sesi Programı’nın dünkü canlı yayın konuğu ga­zetemiz Genel Yayın Yönetmeni Çetin Kap­dan oldu.

Çankırı’da gazetecilik nasıl yapılıyor,  kaç gazete var, yayın günleri ve Tirajlarının konuşulduğu program Çankırı’da birçok kişi tarafından da izlendi.

Çankırı gündemine dair ve gazetelerin çalışmaları hakkında bilgi veren gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Çetin Kapdan öncelikle, “Gazeteci dediğiniz güvenilir olmalı, siz o güveni tesis ederseniz kamuoyunda saygınlığınız oluyor” dedi.

Çankırı’da gazete okuma alışkanlığının fazla olmadığını da aktaran Kapdan, “Çankırı’da günlük yayınlanan 4 gazete var ve bunlar merkezde çıkıyor. Haftalık ve aylık çıkan gazetelerde var fakat süreklilik arz edemiyorlar.

Bizim gazetemiz 1969 yılında kurulmuş. Doğruyol Gazetesi 1957 yılından beri yayınlanıyor. Bizim Çankırı Gazetesi ise 1984’den beri yayın hayatını sürdürüyor. İlimizin en yeni gazetesi ise Yeni Gün. 4-5 yıldır yayın hayatını sürdürüyor.

Çankırı merkezin yaklaşık 70 bin nüfusu var ama 4 gazetenin abone sayısı bini bile bulmuyor. Abone sayımızı artırma babında ilçelerde çalışmalarımız olmadı, bu da bizim eksikliğimiz. 1 Ocak 1989 yılından beri 22 yıldır gazetecilik yapıyorum. İnsanlarımızın ücret vererek gazete alma alışkanlığı yok. Çankırı’da ilk promosyonu ben verdim, abone sayısını artırmak adına fakat sayı artmadı. Çankırı ve ilçeleri adlı Bahattin Ayhan’ın kitabını verdik 10 kupona” dedi.

Okur sayısını artırmak için panoya gazete astıklarını da anlatan Kapdan, “Biz Çankırı’da 4 gazete panolara günlük gazete asıyoruz. İnsanlar hergün panoların önüne gelip gazete okuyor. Günlük yaklaşık 5 bine yakın kişi bu panolardan gazete okuyor, bu şekilde okura ulaştığımızı düşünüyorum. Siyasi seçim döneminde Tirajlarda belli oranda artış oluyor ” dedi

Abone sayısının fazla olmaması çalışan gazetecileri de etkilediğini aktaran Kapdan, “Gazeteyi matbaacılıkla besliyoruz. Bin tane abonemiz olsa matbaacılığı askıya alırız. Anadolu’da Basın ilanla ayakta duran gazeteler var. Veya gazete satışı ve reklamla ayakta duran gazeteler var. Çankırı’daki 4 gazete basın ilandan gelen ilanlar olmasın ayakta kalamaz. Biz en azından tüm elemanlarımızın maaşlarını gününde saatinde anında teslim olacakları bir yapı geliştirdik. Bu anlamda mutluyum.

Bizim 11 personelimiz var. Fiilen çıkıp haber yapabilecek bende dahil 7 muhabirimiz var. Şuanda tüm siyasi partileri takip edebilecek muhabirimiz var” dedi

Çankırı’nın ekonomik yönlerine de değinen Kapdan, “Çankırı kabuğunu yıllardır yırtamadı. Korgun Organize Sanayi hala tam gelişemedi. Çerkeş ve Şabanözü Organize sanayileri de aynı sayılır. Kızılırmak ilçemizde bir düzenleme yapılması gerekiyor. Adana’dan sonra Türkiye’nin Çukurovası olarak tanımlanan Kızılırmak’ta tarıma yönelik çalışmalar arttırılmalı” dedi.