“Kampüs bitince 35 bin öğrenci eğitim görecek”

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Ali İbrahim Savaş basın mensupları ile bir araya gelerek kampus alanındaki çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Uluyazı Kampüsü yemekhanesinde verilen iftar yemeğinin ardından düzenlenen basın toplantısına Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ziya Şimşek, Prof. Dr. Rıza Gürbüz, Prof. Dr. İbrahim Demirtaş ile yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı.

Uluyazı kampüs alanında 6-7 bin toplum oluşacağını kaydeden Savaş, “Üniversitedeki rutin işlerin yanında kampüs çalışmaları nedeniyle çok yoğun bir yıl geçirdik ve bu nedenle bir araya gelemedik” dedi.

Kampüs alanındaki binaların %90’ının 2012 yılında bittiğini de aktaran Savaş, “Bizleri sıkıntıya sokan sebepler yol ve su konusu oldu. 6 ay gibi bir sürede yol çalışması bitti ve 15-20 gün sonra tamamlanacak. Sıcak asfaltını da inşallah gerçekleştireceğiz. Böylelikle yol 5-6 sene hizmet edecek. Kampüs alanına ayrıca 9 bin 400 m2’lik alana kütüphane yapılacak. İhalesi bitti, yakında sözleşmesi yapılacak. Ayrıca kampüs alanına bir kreş de yapılacak. Bunu da artık bir Müslümana yıkacağız.

Konut yapımı için ise çalışmalarımızı başlattık. Çalışanlarımızı ev sahibi yapacağız” dedi

Rektör Savaş Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini ve online kayıt sistemine geçtiklerini de aktararak, Artık öğrenciler evlerinden online olarak kesin kayıt yaptırabilecekler. YÖK bu uygulamayı üstlendi ve Türkiye çapına yayıyor. Ayrıca kampüs alanına navigasyon sistemi kuracağız.  Bu da Türkiye’de bir ilk olacak. Görme engelli öğrencilerimiz bu sistem sayesinde eğitimlerini ve kampüs alanındaki faaliyetlerini çok rahat bir şekilde gerçekleştirecek.

Genç bir üniversite olmamıza rağmen  bir çok ilki hayata geçirdik. Kurumsal, yapısal ve  bilimsel olarak çok yol aldık. Birileri sözde ‘rektör uçuyor’ diyordu. Fakat şimdi ne diyecek. Duracak mıyız? Elbette hayır. Daha yapılacak çok işimiz var. Çankırı Karatekin Üniversitesi bu manada gelecek yıllarda büyük atılımlar gerçekleştirecek. Şu anda bile uluslararası çalışmalara imza atıyor. Çankırı Karatekin Üniversitesi Sudan’da uluslararası bir üniversite kuracak” dedi.

Mekanlaşma sıkıntısının çözülmesi sonrasında öğrenci sayısının da artacağını dile getiren Savaş, gelecek eğitim ve öğretim yılında yaklaşık 13 bin öğrencinin üniversite de eğitim alacağını belirterek, “Eğer mekan sıkıntısı olmasaydı şu an 21 binden fazla öğrencimiz olacaktı. Nihai olarak kampüs alanı  tamamen hazır olduğu zaman 25-35 bin arasında öğrenci eğitim görebilecek” dedi.

Kampüs içi ve çevresinde ağaçlandırma faaliyetlerine hız verdiklerini de aktaran Savaş, “Şu ana kadar kampüs çevresine 12 bin 500, kampüs içine ise 11 bin 800 ağaç dikimi gerçekleşti. Beni bu konuda üzen bir nokta var. Bu ağaçlandırma çerçevesinde Pursaklar Belediyesi bize 40 tane ağaç gönderirken Çankırı Belediyesi ne yazık ki 2 tane gönderebildi. Bu konuda gerçekten sayın başkana kırgınım” dedi.

2014-2015 eğitim öğretim döneminde Uluyazı kampüsünde 8 bin öğrencinin sorunsuz bir şekilde  eğitim alacağını da aktaran Savaş, Bu eğitim öğretim dönemi başında 3 kutlamayı bir anda yapmayı planlıyoruz. Biliyorsunuz üniversitemiz kurulalı 7 sene oldu. Bu nedenle hem eğitim, hem akademik hem de 7. kuruluş yıldönümümüz nedeniyle 3 kutlamayı bir arada gerçekleştireceğiz. Bu konuda gerekli çalışma ve hazırlıklarımızı yapıyoruz.

rektör savaş (5)