Dunlop
featured

“Kadrolu işçi yatar, geçici işçi çalışır”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İl Genel Meclisi Şubat ayı birleşimlerinin 4. dün gerçekleştirildi. İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker başkanlığında gerçekleştirilen dünkü birleşime Kızılırmak İl Genel Meclisi üyesi Tuğrul Kaya izinli olduğu için katılmadı.
Dün gerçekleştirilen 4. birleşimde ilk olarak İl Özel İdaresi norm kadrosunda bulunan 1. derece tekniker kadrosunun 3. derece mühendis kadrosu olarak değiştirilmesi konusu ele alındı. Gündem maddesi hakkında bilgi veren İl Özel İdaresi İnsan Kaynakları Müdürü Ferhat Gür, ihtiyaç doğrultusunda böyle bir değişikliğin yapılacağını dile getirdi. Yapılan bilgilendirme sonrasında gündem maddesi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.
Gündemin 2. maddesinde ise İl Özel İdaresinde bölünmüş yol yapımı ile köy yollarının onarımı işlerinde ve teşekkül ettirilecek şantiyelerde görev yapmak üzere, Asfalt Yamacısı, Bekçi, Bayrakçı ve Operatör olarak istihdam edilmek üzere, 2015 yılında vasıfsız geçici işçi çalıştırılması hususu ele alındı. Gündem maddesi hakkında meclis üyelerini bilgilendiren Gür, alınacak işçilerin bölünmüş yol, köy yolları bakım ve onarım çalışmalarında çalışacaklarını dile getirdi. Gür ayrıca 2015 yılında 5 ay 29 gün süre ile vasıfsız geçici işçi çalıştırılacağını ve belirlenen sayının 36 olduğunu açıkladı. Gür vasıfsız geçici işçilerin 2006-2007 den beri çalıştıklarını da belirtti.
Gür’ün gündem maddesi hakkında meclis üyelerini bilgilendirmesi sonrasında Atkaracalar İl Genel Meclisi üyesi Ahmet Ulusoy, “İl Özel İdaresi’nde çalışan kadrolu işçi sayısı kaç? Çankırı’da bölünmüş yol ne kadar?” diye sordu. Ulusoy ayrıca, “Kadrolu işçi yatar, geçici işçi çalışır” diyerek, “Çalıştıramadığınız işçiyi almayın. Adama göre iş mi, İşe göre adam mı? bunu iyi düşünmemiz lazım. Şimdi geçici işçi alınıyor. Atkaracalara bunar saat 10’da geliyor. zaten 2 saat sonra yemek molası. Akşam ise saat 3’te geri dönüyor. Nasıl bir verim alınabilir ki. Çalıştıramadığımız işçinin alınmasının hiçbir anlamı yok. 40 işçi alsak ne olur, kravatlı, takım elbiseli işçi olmaz. Biz demek ki işçileri çalıştıramıyoruz. Yapmamız gereken çalıştıramadığımız işçiyi almayarak, Özel Sektöre İhale yapmalıyız” dedi.
Yapılan bilgilendirmeler sonrasında gündem maddesi İçişleri ve Çeşitli İşler Komisyonuna havale edildi.
Gündemin son maddesinde ise Çerkeş İlçesi Atatürk İlkokulunun iç cephe boyasının yapılması için, 2015 yılı bütçesinden 10.000-TL ödeneğin aktarılması ve Çerkeş İlçesine gönderilmesi. ele alındı. Gündem maddesi yapılan bilgilendirme sonrasında kabul edildi.