”Kadın Çiftçiler Yarışıyor” Bölge Finali yapıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen ”Kadın Çiftçiler Yarışıyor” adlı bilgi ve proje yarışmasının bölge finali, Çankırı’da yapıldı. Atatark Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen yarışma Tarım TV’den de canlı olarak yayınlandı.

Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen yarışmaya; Çankırı, Yozgat, Çorum, Karabük, Bolu, Bilecik, Kütahya, Kırıkkale ve Uşak’taki yarışmalarda il birinciliklerini elde eden kadın çiftçiler katıldı.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, açılışta yaptığı konuşmada, kadın ve çiftçi kavramlarına vurgu yapan bu yarışmanın kadınlara verilen önemi ortaya koyduğunu ifade ederek, ”Toplumsal alanın her alanında var olan kadınımız için düzenlenecek bu ve benzeri programlar kadınlarımızın önemini ortaya koymaktadır” dedi.

Tarımsal alandaki kalkınmayı ortaya koyacak en önemli detayın kırsal alandaki kadınlar olduğunu dile getiren Özcan, ”Kadınlar için düzenlenen bu tür bilgi yarışmalarından sonra onların girişimcilik ruhunun ortaya çıktığı, böylelikle kadınların özgüveninin geldiği ortadadır” diye konuştu.

Çankırı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Metin Karaoğlanoğlu ise, dünyanın bir yarış içerisinde olduğunun altını çizerek, ”Ülke olarak biz de bu yarışın içerisindeyiz. Kaynaklarımızı daha verimli kullanmak için çalışıyoruz. Kadınlarımızın eğitimli olması konusunu çok önemsiyoruz. Bakanlığımız da bu nedenle bu tür çalışmalara önem veriyor. Bayanlarımızın medeni cesaretlerini ortaya koymasından dolayı kendilerini kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Kadın Çalışmaları Koordinatörü Nimet Kaleli de kadınların yaşamın her alanında olduğunu dile getirerek, kadınların emeğinin yadsınamaz olduğunu aktardı.

Konuşmaların sonrasında Çankırı Karatekin Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Kadir Çayır, kısa bir konser verdi.

Konserin ardından yarışmaya geçildi.

9 ilin kadın çiftçilerinin mücadele ettiği yarışmada Karabüklü kadın çiftçi Nilüfer Dereli 15 sorunun 13’üne doğru cevap vererek 130 puanla bölge birincisi oldu.

İkinci ve üçüncülük için Çankırı, Bolu ve Bilecik’in kadın çiftçileri yarıştı. Altın sorular sonrasında Çankırı’yı temsil eden Seval Teke ikinci, Bilecik’i temsil eden Rukiye Ünal üçüncü, Bolu’yu temsil eden Mahmure Tuncay dördüncü oldu.

Gerçekleştirilen yarışma sonrasında 1. olan Karabük ili temsilcisi Nilüfer Dereli 15 Haziran 2012 tarihinde Çanakkale ilinde yapılacak yarışmada bölgeyi temsil edecek.

 

Yazarlarımız Hakkında