“Kaçak sigaradan en çok esnaf etkileniyor”

Çankırı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Ebubekir Sevgili, kaçak sigara ticaretinin ülke ekonomisine büyük darbe vurduğunu dile getirdi.
“Kaçak sigara ticareti ülkemizin en önemli sorunları arasında yer alıyor” diyen Sevgili, “Yıllık 5,5 milyar TL vergi kaybına neden olan yasa dışı sigaraların seviyesi Türkiye genelinde bir türlü düşmüyor” dedi.
“Kaçak sigaradan en çok esnaf etkileniyor” diyen Sevgili, “Çankırı esnafı sokak ortalarında ve semt pazarlarında denetimsizce satılan bu ürünlerle rekabet edemediğini ve ekonomik olarak dayanma gücünün tükendiğinin dile getiriyor.
Son zamanlarda kaçak sigara ile mücadele kapsamında devlet başarılı çalışmalar yapıyor.
Kaçak sigara suçunun hapis cezasının alt sınırının 3 yıla çıkarılması Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ücretsiz alo 136 Kaçakçılık İhbar Hattının yeniden aktifleştirilmesi ve ihbarda bulunup kaçak sigara yakalatan vatandaşa ikramiye verilmesine yönelik düzenlemeler sevindirici gelişmeler olarak karşımıza çıkıyor” dedi.
“Bundan sonra sonrasında mücadelenin sürekliğinin sağlanması ve kaçakçılığı teşvik edecek düzenlemelerden kaçınılması esnaf tarafından kritik olarak değerlendiriliyor” diyen Sevglii son olarak ise, ” Örneğin yasal satış noktalarını eğitim kurumları arasında en az 100 metre mesafe zorunluluğunun getirilmesi binlerce bakkalı kapanmasıyla sonuçlanacak ve kaçak sigara tezgahlarının ekmeğine bal sürecektir. Avustralya’ da kaçak sigaranın %14 e tırmanmasına neden olan kara paket uygulamasına geçilmesi de zaten rekor seviyesindeki kaçağı arttırarak hem esnafa hem de ekonomiye zarar verecektir. Yapılan araştırmalar kara paketin Türkiye’de %55 artacağını gösteriyor. Ben Çankırı Bakkallar ve Bayiler Başkanı olarak bu tür uygulamaları hayata geçirmeden etkilerini iki kere düşünmek ve buna göre değerlendirme yapmak gerektiğini düşünüyorum”

Yazarlarımız Hakkında