Japon işadamları yatırım için Çankırı’da

Çankırı’nın Tüney bölgesine kurulması planlanan OSB ile ilgili Japonya’dan bir grup işadamı Çankırı’ya geldi.

Lastik sektöründe yatırımlar yapmayı planlayan işadamlarından oluşan 10 kişilik heyet, bölgenin yapısı ve ulaşım koşulları ile ilgili çeşitli bilgiler aldı. Aralarında Petlas Lastik yetkililerinin de bulunduğu heyetin, Petlas yetkilileriyle birlikte ortak bir yatırım ile bölgeye yaklaşık 2 bin kişilik iş istihdamı sağlayacak büyük bir tesis kurmayı planladıkları belirtildi.

Çankırı AKP Milletvekili Hüseyin Filiz, bölgeye yatırımcı getirebilmek için çalıştıklarını belirterek, 3 aylık sürede 50 yatırımcıya ulaştıklarını aktardı. Filiz, bölgenin Ankara’ya yakınlığının büyük bir avantaj olduğunu ifade ederek, “ Biz bu OSB için var gücümüzle çalışıyoruz. Bölge Ankara’ya ve anayola çok yakın. Ayrıca düz bir alanımız var ve büyüklüğü yaklaşık 1300 dönüm. Biz bu kapsamda uluslar arası yatırımcılara ulaşmaya çalışıyoruz. Bu proje gerçekleşirse, Çankırı’da işsizliği tamamen bitirmiş, çevre illerden işçiler alan bir il konumunda olacağız” dedi.

Bölgeyi gezerek çeşitli bilgiler alan işadamları daha sonra Çankırı Valisi Vahdettin Özcan’ı makamında ziyaret ederek çeşitli istişarelerde bulundu.