İstiklal Yolu yürüyüşü gerçekleşti

Çankırı Valiliği Ilgaz Kaymakamlığı, Karatekin Üniversitesi, Çankırı ve Ilgaz Belediye Başkanlıkları, Kıyısın Köyü Muhtarlığı, Kıyısin Köyü Eğitim ve Hizmet Vakfı tarafından organize edilen ve bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen İstiklal yolu yürüyüşü Çankırı ve ilçelerinden bürokratlar ve vatandaşların katılımı ile gerçekleştirildi.

Kastamonu-Çankırı karayolu 37.Kilometrede Ilgaz -Çankırı arasında kalan Kıyısın köyüne kadar olan 4 km’lik bölümde, yürüyüşün başlangıç noktası olan eski Üçoluk jandarma karakolunda saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Ilgaz Şehit Nizamettin Yaman Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Tarih Öğretmeni Halil Ersoy katılımcılara kısaca istiklal yolu hakkında bilgi sunumu yaptı. Daha sonra  öküzlerin çektiği sembolik top mermisi taşıyan  kağnı ve dev Türk bayrağı eşliğinde başlayan yürüyüş  köy içinde son buldu. Burada şehitler için saygı duruşu  ve İstiklal Marşının okunmasından sonra günün anlam ve önemini  belirten ilk konuşmayı Kıyısın Köyü Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Haşim  Küçük yaptı. Daha sonra Ilgaz Kaymakamı Yusuf Özdemir yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi: ”Kurtuluş mücadelesi esnasında kahraman Türk ordusu savaşırken,onlara silah ve cephane taşıyan halkın kullandığı bu yola İstiklal Yolu adı verilmiştir.

İstiklal Yolu öyle üzerinde yürünen bir yol değil, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temel direklerinin taşındığı önemli bir yoldur. Ayrıca bu yol, Türk Milletinin ulusal kurtuluş mücadelesinin işgal kuvvetlerine karşı yazdığı bir destanın adıdır.

Milli Mücadele döneminde Çankırı ilinin istiklal savaşındaki önemini anlatmak ve kahramanlık destanında Çankırılının ve onun bir parçası Ilgazlının büyük mücadelede gösterdiği zahmeti, gayreti ve kahramanlıklarını dile getirmek amacıyla bugün burada toplanmış bulunuyoruz.

Birinci Dünya savaşında işgal kuvvetleri Anadolu’ya geçerek Türk milletine karşı vahşet işliyordu, işgal ettikleri her yerde Türk Milletinin hiç ummadıkları, hiç beklemedikleri direnişleriyle karşı karşıya kalmışlardı. Türk Milleti kenetlenmiş sadece içeride değil cephe gerisinde  kalanlarda ailece savaşa başlamışlardı”dedi.

Çankırı Vali Vekili Fatih Yılmaz da yaptığı konuşmada bu yürüyüşün gelecek yıldan itibaren daha coşkulu bir şekilde kutlanacağını ifade ederek şunları söyledi”Şehitlerimiz için ne yapsak azdır.

Toprak uğruna, bayrak uğruna bizler hür olalım diye kanlarını, canlarını feda etmişlerdir.

4 km. yolu hafif bir meşakkatle kat ettik. Ecdadımız bu yolları kar kış demeden, yağmur çamur demeden fırtına tipi demeden, sırf bizler özgür olalım, sırf ayyıldızlı nazlı bayrağımız dalgalansın diye kat ettiler. İstikbalimizin teminatı istiklal yolunda.

Çekilmiş meşakkatin zihin ve gönül  sancısının fikir sancısının,fikir çilesinin çekilmesinden geçer.Bu şuurda olmayı yaradan hepimize nasip etsin diyorum.Nesi varsa nesi yoksa bizim geleceğimiz uğruna harcayan ecdadımızı ne kadar ansak ne kadar abartsak azdır” dedi.  Cengiz Yalçın