İstanbul’un Fethi’nin 558. yıldönümü Coşku ile kutlandı

Ilgaz İmam Hatip Lisesi konferans salonunda öğrenciler tarafından hazırlamış olan programda, İstanbul’un fethinin 558.Yıldönümü coşkulu bir şekilde kutlandı.

Ilgazlı daire amirleri okul müdürleri öğretmenler ve öğrenci velilerin katıldığı kutlama programında bir konuşma yapan Ilgaz İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Hamza Mercantaş Şöyle konuştu”İstanbulun fethini sadece bir Müslümanlık ve Hıristiyanlık savaşına bağlamak, yanlış düşünmek olur. İstanbul’ un fethi bir dinin öteki dine karşı zaferi değil, ilerlemenin gerilemeye karşı zaferidir. Gerçekte, İstanbul’ un fethi, her şeyden önce bir insanlık ve medeniyet hamlesidir. İstanbul’un fethi, tarih yolu üstüne kâbus gibi çökmüş Bizans engelinin kaldırılması Bizans çöküntüleri ile tıkanmış medeniyet yollarının, yalnız Müslümanlara değil, bütün insanlığa yeniden açılmasıdır. Sonuç olarak; Fatih Sultan Mehmet eliyle kazanılan bu mübarek belde, ecdadın eserlerinde daima “feth-i celil” veya”feth-i mübin”adları ile anılmış ve İstanbul şehride sık sık ku’ran dili ile “Belde-i Tayyibe” sıfatını kazanmıştır. Fetih, İstanbul şehrine hayat ve medeniyet getirmiş, Türk-İslam medeniyeti ve mefküresi, yüksek ahlak ve nizamının da merkezi olmuştur. Gökkube ile rekabet eden muhteşem camileri, her köşesini dolduran evliya mezarları ile bu “mübarek belde” gerçekten islamın sembolü olmuştur. Temennimiz odur ki! İstanbul’un bu güzelliğinin hep ebedi kalmasıdır” dedi.

Programa katılan davetliler, İstanbul’un Fethinin 558.Yıl dönümünde Ilgaz İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin sunmuş oldukları gösteriler ile İstanbul’un fethi’ni adeta yaşadılar.