Dunlop

İslam’ın Yapı Taşı Evlilik

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İslam’ın Yapı Taşı Evlilik
Her canlı doğar, büyür ve zamanı gelince yuva kurar yani evlenir. Bu Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in en önemli sünnetlerinden birisidir ve Efendimiz islamda evlilik ve aile kavramı üzerinde önemle vurgu yapmıştır. Çünkü evlilik bir nevi zinadan kaçış yoludur. Her insanın nefsi vardır ve şeytan damarlarımızda dolaşmaktadır.
Nefis öyle kuvvetli bir şeydir ki insana yapılmaz denen şeyleri yaptırır. Ancak gerçek iman sahipleri nefisleriyle savaşabilmektedir. Günümüze baktığımızda evlilik, bir cihattır. Çünkü birçok zina yolu varken gerçek iman sahibi mümin erkek ve mümine kadınlar infak etmeyi, yani Allah’ın hoşnutluğunu kazanmayı tercih ederler. Bu da İslamiyet’i şuuruyla yaşayanların harcıdır.
Peygamber Efendimiz (S.A.V) bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır: ” Evleniniz, çoğalınız çünkü ben mahşer gününde ümmetimin çokluğuyla iftihar edeceğim”. Burada biz ümmetine mesajını açıkça bildirmektedir. İslam’da evlilik ve aile meselesinin önemini vurgulamakta ve ümmetini evliliğe teşvik etmektedir. Efendimiz (S.A.V) başka bir hadis-i şerifinde ise şöyle buyurmaktadır: ”Evlilik benim sünnetimdir. O halde her kim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir.” Yine burada da İslam’da evlilik ve aile konusuna önemle vurgu yapmış, ümmetini uyarmıştır.
tasavvuf nedir , dinin emirlerine uyup, yasaklarından kaçarak kalbi kötü huylardan temizleyip, iyi huylarla doldurmak demektir. Bu konuyu evlilikle bağdaştıracak olursak; kalbi kötü huylardan temizlemek yani zinadan kaçmak, iyi huylarla doldurmakta; kurulan yuvayı güzel temellendirip, inşasını ise İslam’a göre yapmak demektir. Temeli sağlam olan binanın inşası da sağlam olur. Evlilikte öyledir. İslam’ın yapı taşları üzerine kurulan evliliklerin meyveleri de Allah’ın izniyle güzel olmaktadır.