İşkur’dan 3 Ay Süreli İş

Yurt genelinde işsizliği azaltmak için İşkur tarafından uygulamaya konulan (TYÇP) Toplum Yararına Çalışma Projeleri işsizlere umut kapısı oldu.Çalıştıracakları elemanlar için proje hazırlayan kamu kurum ve kuruluşları İşkur ile yapacakları protokol gereği insan istihdam edebiliyorlar. Bu kapsamda Çankırı Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ‘Okulların temizlik işleri’ projesinde istihdam edilmek üzere merkezde 120, Eldivan’da 9, Yapraklı’da 14, Kızılırmak’ta 10, Korgun’da 6, Bayramören’de 6, Atkaracalar’da 6, Ilgaz’da 34, Kurşunlu’da 28, Şabanözü’nde 14, Orta’da 22, Çerkeş’te 23 olmak üzere merkez ve ilçelerde 3 ay süreli 292 bayan eleman istihdamı için İşkur İl Müdürlüğü ile protokol imzaladı.

Türkiye İş Kurumu İşkur Çankırı il Müdürlüğünce oluşturulan projeden yararlanmak isteyenler, İşkura kayıt olmak zorundalar.Kayıtlarda,İl müdürlükleri haricinde İlçelerde Belediyelerdeki kurumun hizmet noktalarından yararlanabilecekler.İl Müdürlüğünce kuruma kayıtlı işsizlerin katıldıkları 3 aylık programda asgari ücret ödenecek ve sigorta primleri kurum tarafından yatırılacak.

Proje ile işsiz vatandaşların geçici sürede olsa istihdama katkılarının sağlanması hedefleniyor.Bu bağlamda Ilgaz ilçesinde proje kapsamında çalıştırılacak 34 elemana karşılık İşkur’a müracaat eden 32 bayan olması nedeniyle,Milli Eğitim Müdürlüğü kuraya gerek kalmadan müracaat edenleri işe başlattı. Cengiz Yalçın