Dunlop

İşi boyundan büyük..

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı’nın Kızılırmak ilçesinde başlayan çeltik hasadı gençlerin ve yaşlıların yanı sıra çocuklar tarafından da yoğun ilgi görüyor. Güçleri yettiğince ailelerine yardım etmek isteyen minik yavruların hasat yaparken ortaya çıkarttıkları görüntüler, kelimenin tam anlamıyla “Boyundan büyük iş yapıyorlar” dedirtecek cinsten.

 

Çankırı Karatekin Üniversitesi Kızılırmak Meslek Yüksek Okuluna ait uygulama alanında başlayan hasat töreni yoğun ilgi görürken, ince ayrıntılar dikkat çekti. Vali Vahdettin Özcan’ın kullandığı biçerdöverden çok, minik yavruların ellerinde tuttukları boyundan büyük kürekler göze takıldı. Biçerdöverle hasat yapan Vali Özcan, hayatında ilk kez biçerdövere binerek hasat yaptığını söylerken, minik yavruların bu işte Vali Özcan’dan daha profesyonel oldukları gözlendi. Ellerindeki boyundan büyük küreklerle poz veren minik yavrular üretimdeki zorluğun da en iyi kanıtı oldular.

 

Kızılırmak’ta ailelerine yardım eden minik yavruların yaptığı hasadın gelirleri ile ilçeye MOBESE sistemi kurulacağı öğrenildi.