Dunlop
featured

“İşçi ücreti 1500 TL olmalı”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu olağan toplantısı Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Vali Vahdettin Özcan’ın başkanlık ettiği toplantıya Çankırı Ticaret ve Sanayi odası Başkanı Hayrettin Çelikten’in sözleri damga vurdu.
Gerçekleştirilen toplantıda İş ve Meslek Danışmanı Fatma Betül Gündoğdu’nun Çankırı’da kayıtlı 6 bin 305 işsizin olduğunu dile getirmesi üzerine Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, “Fiili olarak işsiz yok” dedi.
İl genelinde ciddi ucuz konut sıkıntısının yaşandığını aktaran Çelikten, “500-600 TL’den aşağı kira yok. Asgari ücret alan bir kişi bu para ile elbette geçinemez, hem de işyerinde verimli çalışamaz. Devlet kurumlarının verdiği verilere göre yoksulluk sınırı da artıyor. Mevcut şartlara göre Çankırı’da bir çalışanın hayatta kalabilmesi için en az bin 500 TL maaş alması gerekir.
Çankırı’da çalışanlar açısından en önemli konulardan biri ise ucuz konut. Bu konunun acilen çözülmesi gerekiyor. Çünkü dar gelirli insanımız çok ve onlar da daha iyi yaşamak için başını sokacak bir yer bulmak için göç ediyorlar ” dedi.
Gerçekleştirilen toplantıda Çelikten’in ikinci dikkat çeken sözü ise lastik fabrikasına işçi alımları oldu. İŞKUR Müdürü Muzaffer Çamırcı’nın lastik fabrikasının talepleri ve istedikleri bölümler hakkında alımların devam ettiğini belirtmesi üzerine Çelikten, “Megasan’dan gelerek müracaat eden de var mı?” diye sorması üzerine gazetemiz muhabiri Murat Demir, “Bu etik bir davranış değil. Siz burada Ticaret Odası Başkanı sıfatıyla bulunuyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.
istihdam (6)