İşçi alımları devam edecek

Makine Kimya Endüstrisi (MKE) Genel Müdürü  İzzet Artunç bir dizi incelemelerde bulunmak üzere dün ilimize geldi. İlk Olarak Vali Vahdettin Özcan’ı makamında ziyaret eden Artunç’a MKE Teftiş Kurulu Başkanı Osman Dilbaz, MKE Müşaviri Erkan Kazıklı ve Çankırı MKE Müdürü Osman Paker de eşlik etti.

Valilik makamında şeref defterini imzalayan Artunç’a Vali Özcan Çankırı hakkında çeşitli bilgiler verdi. Çankırı’nın kalkınmada 5. bölgede yer aldığını dile getiren Vali Özcan, özellikle merkeze kurulacak olan OSB’de Japonya’nın ünlü lastik üreticisi Sumitomo Rubber Industries Ltd. ile Abdulkadir Özcan Otomotiv Lastik Sanayi firmalarının ortaklaşa yapacağı fabrikanın şehre büyük katkı sağlayacağını ve 1500 kişinin çalışacağı fabrikada ilk lastiğin 2015’de üretileceğini aktardı.

MKE yapılanması hakkında bilgi veren MKE Genel Müdürü  İzzet Artunç, “Çankırı fabrikamız Kırıkkale’nin en yeni fabrikası ve bu nedenle bizim için çok önemli. Avrupa’daki birçok savunma şirketleri ile direkt diyalogu olan bir fabrikamız. Bu nedenle burayla ilgili çalışmalarımız var. Kapasite ve üretimi artırma gibi. Zaman içinde bu çalışmalarımız meyvesini verecek. Yani buradan beklentilerimiz fazla” dedi. Vali Özcan da yapılacak çalışmalarda vilayet olarak ellerinden gelen gayreti göstereceklerini aktararak, vatandaşların ve STK’ların da kapasitenin artırılması yönünde talepleri olduğunu dile getirdi.

“Sadece Silahlı kuvvetlerin ihtiyacına yönelik üretim yaparak karlılık sağlayamayız” diyen Artunç, ihracat yaparak karlılığın sağlanacağını aktararak Çankırı’da ki fabrikanın bu yönde büyük önem arzettiğini belirtti.

MKE’nin 2023 vizyonuna değinen Artunç, 2023 yılının savunma ihracatının hedefinin 25 milyar olduğunu dile getirerek, “Sektör olarak bu yönde hedefimiz var. Şu anda MKE’nin savunma sanayindeki ihracatı %6 ve biz bunu %10’a çıkarmayı hedefliyoruz ve 500 milyonluk bir 2023 ihracat hedefimiz var. Bu seneki ihracatımız 60 milyon dolar. Yani ben bunu bir 10 katına çıkarmayı hedefliyorum. Bu nedenle hem ürün yelpazemizi genişletmeyi hem de daha modern ürünlere yönelmem lazım. Bu nedenle Çankırı fabrikamızın çok önemi var. Burası hava savunma üretimi maksadıyla kurulmuş. Bunun yanında ordumuza verilen birçok topun malzemesini yapıyor. Bu da ihracatta çok aranan bir unsur. Bu nedenle Çankırı’nın ihracattaki önemi daha da artacak. Onun için buradaki kalifiye elemanlar çok önemli, yeni işçi alımı gerçekleştirdik ve ileriki dönemlerde bu yapılanmaya bağlı olarak mühendis ve işçi alımları devam edecek. Yeni tezgahların kurulması gerçekleştirilecek” dedi.