İrfan Dinç’in açıklaması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başta olmak üzere Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ı geçtiğimiz hafta Çankırı’da ağırladıklarını hatırlatan Belediye Başkanı İrfan Dinç, 28 yıl aradan sonra Çankırı’ya bir cumhurbaşkanı geldiğini ve sofralarına konuk olduğunu belirtti.

Bunun büyük bir onur olduğunu dile getiren Dinç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çankırı ziyaretinde vatandaşların mutluluğunun gözlerinden okunduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyaretinin ardından Bakan Yıldırım ve Bakan Günay’ın Çankırı programlarında aynı heyecan ve coşkunun yaşandığını dile getiren Dinç, bu durumun hem kendisi hem de ekibine gurur ve şevk verdiğini kaydetti.
Belediye olarak “18 Ayda 18 Proje” kapsamında yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler veren Başkan Dinç, proje yer alan çalışmalarda son noktaya gelindiğini ifade etti. Çankırı’yı modern bir kent haline getirecek projeler üzerinde çalıştıklarını anlatan Dinç, hazırladıkları projelerin tamamlandığında Çankırı’nın farklı bir kent olacağını belirtti.
Çıktıkları yolda güzel gelişmelerin yaşandığını dile getiren Başkan Dinç, “Şeffaf belediyecilik anlayışını benimsiyor ve bu yolda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Oluşturduğumuz yeni sosyal ve kültürel alanların yanında eğitime de büyük önem veriyoruz. Bu anlamda Çankırılılara okuma alışkanlığı kazandırmayı hedefliyoruz. Şehir merkezine kuracağımız kütüphanelerle daha bilinçli bir toplum yetiştireceğiz. Bu kapsamda, uçak, tren ve gemi kütüphaneleri oluşturarak okumayı albenili hale getireceğiz” diye konuştu.
Amaçlarının Çankırı’yı marka bir kent haline getirmek olduğunu ifade eden Dinç, “Hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Allah’a şükür, niyetimiz halis olunca önümüzde hiçbir engel duramıyor” ifadelerini kullandı.
Tarihte Türk adının geçtiği ilk yazılı eser olan Orhun Abideleri’nin kaya tuzuna işlediklerini de hatırlatan Başkan Dinç, kendi ölçeklerindeki belediyelerin hayal bile edemeyeceği olağan üstü işleri başardıklarını kaydetti. Kent genelinde başlattıklarını asfalt ve parke çalışmaları ile Çankırı’nın estetik bir görünüme kavuştuğunu ifade eden Dinç, çalışmalara aralıksız olarak devam edileceğini sözlerine ekledi.