Dunlop

“İnsanlığın Yeryüzündeki İmtihanında Önemli Bir Dönüm Noktası: HİCRET”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saadet Partisi Çankırı İl Başkanı Ömer Uzun Hicri Yılbaşı ile ilgili bir açıklama yaptı. Uzun açıklamasında şunları dile getirdi:

“Takvimler 26 Kasım 2011’i gösterdiğinde yeni bir hicri yıla girmiş olacağız inşa-Allah.  Başta tüm İslam âlemi’nin 1433. hicri yılbaşını en içten, iyilik ve mutluluk temennilerimle tebrik ediyor, yeni hicri yılın insanlık âlemi için barış ve huzur vesilesi olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

İdrak ettiğimiz Muharrem ayı, Peygamberimizin Mekke’den Medine’ye hicretlerinin 1433. yıl dönümüne işaret etmektedir. İnsanlığın yeryüzündeki imtihanında rehberlik için gönderilen son peygamberin (s.a.v.) görevinde önemli bir dönüm noktası olan hicretin üzerinden geçen 1433 yıl…

Hicret kelime anlamı itibariyle bir yerden başka bir yere göç etmek demektir. Dinimizde ise, Hz. Peygamber (as) ve ashabının Mekke’de karşılaşmış oldukları zulüm ve işkencelerden kurtulmak ve kendi yönetimlerini oluşturmak üzere Mekke’den Medine’ye göç etmeleri hadisesidir.

Hicretin asırlar öncesinden bize sunduğu mesaj ışığında günümüz dünyasına baktığımızda hicret, tüm anlam derinliği ile bizi kendine çağırmaktadır. Çirkinden güzele, zulümden adalete, yanlıştan doğruya bir yolun yolcusu olmaya çağrıdır bu. Yeryüzünde değişik iddialarla bozgunculuk yapanların karşısında insan onur ve haysiyetinin korunmasına çağrı… Dünyaya düzen ve intizam vereceğim iddiasıyla hareket ederken, her türlü insan hakkını yok sayan, bunu sadece küçük bir mutlu azınlığın hakkı gibi kabul eden bir anlayışla hareket eden millet ve devletlerin hicret ve hicret sonrasında meydana gelen mesajı anlamaya büyük çapta ihtiyaçları vardır.”

SP İl Başkanı Uzun, açıklamasının sonunda: “Bu vesileyle tüm hemşerilerimizin yeni hicri yılını tebrik ederken, Yüce Rabbimizden kalplerimizi hicret bilincinde sabit kılmasını niyaz ediyorum. Gelmiş bulunan yeni hicri yılın, tüm insanlığın huzur ve selameti için kalplerimizdeki çalışma aşkımıza taze bir canlılık getirmesini temenni ediyorum.” dedi.