“İnsan hakları bizim için yitik bir değer”

Çankırı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı İlkokulu tarafından düzenlenen Demokrasi ve İnsan Hakları Farkındalık Çalıştayı dün yapıldı.

İsmail Hakkı Karadayı İlkokulu ve ortakları 30 Ağustos İlkokulu, Çankırı Barosu ve Polonya Stanin Belediyesi  tarafından ortaklaşa yürütülen proje 15 Ağustos 2013 tarihinde başlamıştı. 14 Ağustos 2014 tarihinde sona erecek proje çerçevesinde dün Çankırı Büyük Otelde bir çalıştay düzenlendi.

Büyük Otelde gerçekleştirilen çalıştaya, Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı İlkokulu Müdürü Kemal Yamuç, Çankırı Karatekin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Reha Yılmaz, 30 Ağustos İlkokulu Müdürü Ertuğrul Uyanık, öğretmenler ve davetliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan çalıştayda bir açılış konuşması yapan Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı İlkokulu Müdürü Kemal Yamuç, projeyi 2012 yılı temmuz ayında hazırladıklarını belirterek, 2013 yılı haziran ayında ise projenin kabul edildiğini ifade etti.

Projenin hem Çankırı için hem de okulları için çok önemli olduğunu dile getiren Yamuç, “Bu projede amacımız farkındalık yaratmaktı. Bu amacımıza da ulaştık ve Çankırı’nın da okulumuzun da ismini hem yurt içinde hem yurt dışında bir çok yerde duyurduk. O bakımdan bu proje benim için onur verici bir projedir” diye konuştu.

Projenin okula büyük kazanımları olduğunu aktaran Yamuç, “İnşallah bundan sonraki süreçte de okulumuzda bu tarz projeler devam edecektir” dedi.

Yamuç’un ardından kürsüye gelen proje ortağı 30 Ağustos İlkokulu Müdürü Ertuğrul Uyanık, projenin Çankırı’ya çok faydalı olduğunu söyleyerek, “Uluslararası bir projenin içinde olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum” ifadesini kullandı.

Daha sonra proje hakkında bir sunum yapan Proje Koordinatörü Hamdi Kale, projenin geçen yıl ağustos ayında başladığını ve bu yıl ağustos ayında ise sona ereceğini dile getirdi. Projede daha demokratik bir toplum oluşturmayı hedeflediklerini anlatan Kale, “Vatandaşlarımızda demokrasi ve insan hakları konularında farkındalık yaratmayı amaçladık. Projemizin ortakları Çankırı Barosu ve 30 Ağustos İlkokulu ile birlikte belediyemiz ve üniversitemizin katkılarıyla başarılı çalışmalara imza atıldı” şeklinde konuştu.

Avrupa temel değerlerine hitap eden daha demokratik bir toplum oluşturmaktır” dedi.

Projenin hedeflerine de değinen Kale, “Demokratik değerler ve yeterlilikler açısından öğretmenlerin ve idarecilerin yetkinliklerini geliştirmek. Eğitimde fırsat eşitliğini artırmak. Okullarda karar alma süreçlerine öğrencilerin, öğretmenlerin ve ailelerinin katılımını artırmak. Demokratik okul ve sınıf yönetimi model örnekleri hazırlayarak, eğitim kurumlarında demokratik eğitim ortamı oluşturmak, demokrasiyi okullar aracılığı ile evlere ve sokaklara transfer etmektir” dedi.

Teke son olarak proje çerçevesinde yapılan çalışmalara değindi.

Çalıştay’da son olarak söz alan ÇKÜ İİBF Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Reha Yılmaz ise, insan hakları ve demokrasi konularının önemine vurgu yaparak, insanların bu konularda bilinçli olmaları gerektiğini söyledi. “İnsan hakları bizim için yitik bir değer. Bu konuyu tekrar canlandırmak için büyük özveri gösteren bir nesille karşı karşıyayız.

İnsan haklarından anlayışımız, saygı, hoşgörü ve birbirimizi koşulsuz sevmek olmalıdır” diyen Yılmaz, Osmanlı döneminden günümüze kadar geçen süreçte insan hakları ve demokrasi alanında yaşananları, tarihsel olaylardan örnekler vererek anlattı.

demokrasi (6)