İlk 3 ay çok önemli

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle Çankırı Halk Sağlığı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Yaşlı Sağlığı ve Özürlüler Birimi Çankırı İsmail Özdemir Huzurevi’ni ziyaret etti.

Huzurevi Müdürü Tuncay Haskılıç tarafından karşılanan birim sorumluları, yaşlılarla bir araya gelerek onların sorunlarını dinledi ve isteklerini sordu.

Ziyaret amaçlarını açıklayan birim sorumlusu Ayşe Cebeci, Türkiye’de yaşlı nüfusunun artık artmakta olduğunu ve buna bağlı olarak yeni çalışmalar yapıldığını kaydetti. Huzurevi sakinlerine özellikle sağlıklı yaşam konusunda bilgi veren Cebeci, “Sağlıklı bir yaşam için geçmişte neler yapılmasını isterdiniz ve şu anda neler yapıyorsunuz? Sizleri ziyarete gelen gençlere bu konuda öğütleriniz var mı?” diye sordu.

Yaşlılara KOAH hastalığı hakkında da bilgi veren Cebeci, “Bir akciğer hastalığı olan KOAH özellikle yetişkinlerde görülür. Bu hastalıktan korunmak için kesinlikle sigara içmeyin, içiyorsanız da bırakın. Eğer sigara bırakma konusunda bizlerden bir talebiniz olursa yardımcı olmaya hazırız” dedi

Bir çok huzurevi sakini sigarayı bıraktığını açıklarken bazılarının bırakmakta zorluk çektiğini belirtmesi üzerine Cebeci, “Sigara bırakanlarda ilk 3 ay çok önemli, bu üç ay kesinlikle sabredin, kendinize farklı uğraşlar bulun. Gezin, spor yapın” dedi.