Dunlop

Ilgaz’da zarar büyük

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Dolu’nun vurduğu çeltikte zarar büyük. Geçtiğimiz günlerde  yağan dolu Yerkuyu ve Çeltikbaşı köylerindeki çeltik tarlalarına büyük zarar verdi.Dolu Çeltikbaşı köyündeki bin dekar ekili alanda,Yerkuyu köyünde de 600 dekar ekili alanda hasat arifesinde dane kaybına neden oldu.Dalında olgunlaşan ve bir gün sonra hasata başlanacak tarlalarda şiddetli dolu yağışı başaklardaki çeltiklerin yüzde seksenini döktü.Köylüler  80 yıl önce de böyle bir olayın yine yaşandığını ifade ettiler ve zararlarının karşılanmasını istediler.
Ilgaz’a bağlı 55 haneli ve geçimlerini çeltikten sağlayan Çeltikbaşı köyünde zarar gören  tarlalarda incelemelerde bulunan Ilgaz Ziraat Odası Başkanı Hasan Çakır köy muhtarı Hüseyin Çelik’ten dolu zararı hakkında bilgi aldı, köylüler ile  birlikte ekili alanlarda incelemelerde bulundu.Zararın büyük olduğunu,Ilgaz Ziraat Odası olarak ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Hasan Çakır, “Çiftçimizin köylümüzün iyi gününde de  kötü gününde de yanında olacağız.”dedi.Çeltikbaşı köyü muhtarı Hüseyin Çelik köylerini vuran dolu afeti ile ilgili olarak şöyle konuştu “Bu sene Haziran ayı’nın yirmisinde de böyle  bir dolu afeti yaşadık.Ekinlerin harman zamanıydı.Dolu nedeniyle bir kısım buğday dahi alamadık. Zararımız hakkında gerekli yerlere müracaatta bulunduk ama bir sonuç alamadık. Şimdi ikinci bir afet daha yaşadık. Çeltiklerin biçimine 1-2 gün kala biçer döverler de gelmişti ki bir dolu afeti daha yaşadık. Çeltiklerimizde % 100 hasar var. Ilgaz Ziraat Odası Başkanı Hasan Çakır dan başka köyümüze bu konu ile ilgili bir gelen olmadı.Devlet büyüklerimizden bu konuda yardımlarını bekliyoruz.”dedi.
Ilgaz’da Devrez Vadisi boyunca 4 köyde toplam 2 bin 540 dekar alanda çeltik ekimi yapılıyor ve yıllık 500 ton sarı kılçık olarak bilinen en kaliteli pirinç üretiliyor.