Ilgaz’a AB Standardında Kütüphane

Ilgaz Kaymakamı Yusuf Özdemir’in girişimleri sonucu Ilgaz, AB standartlarında bir kütüphaneye kavuşuyor. Senelerdir bir türlü çözülemeyen kütüphane yeri konusu, ilçeye Sivas Suşehri Kaymakamlığından atanan Yusuf Özdemir’in başlattığı çalışmalar ile çözüme kavuştu.

Ilgaz özel idaresine öğretmen evi yapılması için Belediye tarafından devredilen 3 katlı çamaşırhane binası, daha sonra zamanın valisi tarafından öğrenci yurdunun öğretmenevine dönüştürülmesi ile birlikte buraya taşınan öğretmen evinin özel idareye ait bu binanın kaymakam Yusuf Özdemir tarafından kütüphane olması talimatı ile Ilgaz AB standartlarında bir kütüphaneye kavuşmuş oldu.

Binada tamirat tadilat çalışmaları halen devam ederken,1.katı öğrenciler ve çocuklar için,2.katı da yetişkinler için gazete, kitap, dergi ve internet salonu olarak tefriş edilecek Yeni kütüphane 2012-13 eğitim öğretim yılına tamamlanacak. Öğrenciler, “Eski kütüphane Belediye iş hanı 4.kattaydı. Küçük, küçük 4 odası bulunuyordu. Bu odalardan sadece birinde, bir de ara bir yerde masa vardı. Buralarda gürültü içinde ödev yapabiliyorduk.İnternetten yararlanma imkanı yoktu. Tek bilgisayar vardı, onda da görevli resmi işleri yapıyordu.Böyle bir kütüphaneyi ilçemize kazandıran Kaymakamımıza teşekkür ederiz.”diye duygularını dile getirirlerken, bazı veliler de şöyle konuştu “Seneler önce imzalar toplandı okullardan, bir sonuç alamadık.Ilgaz’da artık her yaş grubundan insanın gazete,kitap,dergi,internet ortamında bilgiye ulaşabilecekleri modern bir kütüphaneleri var.Ege tarafında köylerde tiyatro sahneleri bulunurken,ilçemizde düzgün bir kütüphanenin olmaması bizleri üzüyordu.Böyle modern bir kütüphaneye bir müdür ve yardımcı elemanların da atanması zorunludur.Yoksa bu hizmet boşa gider. Bize bu imkanı sunan Kaymakamımız Yusuf Özdemir’e teşekkür ederiz.”

Türkiye’de toplam1433 kütüphanenin 400’ü AB standartlarında iken, 300 kütüphanemiz ise kapalı durumda.AB ülkelerinde yıllık kitap harcaması 500 dolar, bizde 2 dolar.Almanya’daki kütüphane sayısı 12 bin, Birleşmiş Milletler raporuna göre Türkiye’de okuma alışkanlığı 173 ülke arasında 86.sırada.Türkiye’de yıllık 23 milyon kitap basılırken, Japonya’da 5 milyar kitap basılıyor.

Cengiz Yalçın

Yazarlarımız Hakkında