Ilgaz yolu, taş gibi olacak

Çankırı-İstanbul karayolunun geçtiğimiz yıl yapımı tamamlanan ve henüz kullanıma açılmadan çöken Ilgaz İnköy mevkiinde onarım çalışmaları geçtiğimiz günlerde başladı.
Bilindiği gibi İnköy mevkiinde yolun iki şeritlik bölümü ortadan ikiye yarılarak göçünce facianın eşiğinden dönülmüş, yolda oluşan çatlaklar nedeniyle ulaşım tek şeride düşürülmüş, İnköy’ün üzerine doğru kayan yola, sürücülerin yanı sıra köydeki vatandaşlar da tepki göstermişti.
Yolun henüz kullanıma açılmadan çökmesi, ülke genelinin gündemine oturmuş, yetkililer ise göçüş nedeninin yer altı sularından kaynaklandığını belirtmişti. Kabuk gibi ortadan ikiye ayrılan yoldaki onarım çalışmaları geçtiğimiz günlerde başlatıldı. Çöken yolda oluşan yarılma, karayolları ekipleri tarafından tamamen ortadan kaldırılınca, alanda büyük bir boşluk ortaya çıktı. Ortaya çıkan boşluk ise ekipler tarafından büyük taşlarla doldurulmaya başlandı. Henüz kullanıma açılmadan çöken yoldaki çalışmalar hızla devam ederken, yol boyuna taş döşenmesi planlanıyor. Şu an tek şerit halinde idare edilen yolda taş döşeme çalışmaları hızla devam ediyor. Şayet çalışmalarda bir aksaklık yaşanmazsa, geçen yıl ortadan ikiye ayrılan yol bu kez taş gibi olacak.