Dunlop

İl spor merkezleri açılıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nden çocuk, genç spor ve il spor merkezlerinin önemine ilişkin yazılı bir açıklama yapılarak “Çocukluk ve gençlik döneminde kazanılan ve yaşam boyu korunan fi­ziksel sağlık, bedenin en üst kapasitede işlev görmesi için zorunlu görül­mektedir” denildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Bugün sporun bir eğitim aracı olarak çocuğun her yönden gelişmesinde büyük rol oynadığı bilinmektedir. Sportif oyunlara bir ekip üyesi olarak katılma; çocukta yardımlaşma, beraber çalışma, diğer ekip elemanlarına ve oyun düzenine saygılı olma gibi duyguları geliştirir.

Oyunun çocuklar arasında ortak bir anlaşma yolu olduğu bilinmektedir. Oyun, bir yandan çocuğun fiziksel ve zihinsel yapısını geliştirirken, diğer yandan da onun nesneler dünyasıyla ilişki kurmasını, özgürlük ve bireysellik kazanmasını sağlayan, daha sonra da toplumsallaşmasına büyük ölçüde yardımcı olan çok önemli bir etkinliktir. Özellikle günümüzde çocukların hareket alanları son derece sınırlıdır. Apartman dairelerinde yaşayan, okula servisle giden, televizyon ve bilgisayar karşısında vakit geçiren çocuk, çarpık kentleşme nedeniyle çocuk oyun alanı ve parklara da hasret kalmıştır. Bu durumda hareket ihtiyacını karşılayacak, enerjisini boşaltacak ders dışı sportif etkinlikler ve beden eğitimi dersleri giderek önem kazanmaktadır.

Ancak bakıldığında, son yıllarda fiziksel aktivitenin azalmasına bağlı olarak özellikle çocukluk çağı ve adolesan(ergenlik) dönem obezitesi önemli bir sağlık problemi haline gelmiştir. Bu dönemdeki obezite, kişinin yetişkin dönemindeki obezitenin bir habercisidir ve bu ilerde kalp ve damar hastalıklarına neden olabilir. Obezitenin önlenmesinde en etkili yöntem diyetle birlikte yapılan egzersizdir.

Çocukluk dönemi sonrası evre olan ergenlik (adolesan) dönemi 10-19 yaş aralığıdır. Bu dönem, kişinin anatomik ve fizyolojik değişim ve gelişimlerinin maksimum düzeyde olduğu ve bazen bu değişikliklere adaptasyonda bir takım problemler yaşadığı bir dönemdir.

Adolesan(Ergenlik) dönemde yapılan sporun amaçları şunlardır: Fiziksel egzersiz, sağlık ve kendini iyi hissetme, büyüme ve gelişmeyi sağlamak, Yetişkinlikte aktif yaşam stilini oluşturmak, Kemik mineral yoğunluğunu arttırmak ve ilerde osteoporoz oluşma riskini azaltmak, aşırı kilo veya obezite ve yetişkinlikte kronik hastalıkların görülme riskini azaltmak.

Çocukluk ve Adolesan(Ergenlik) döneminde yapılan spor: Kassal kuvvet, esneklik, kassal dayanıklılık, vücut kompozisyonu ve kardiyovaskuler dayanıklılık geliştirir, Güven ve başarı ile sonuçlanan motor becerileri geliştirir, Tüm çocuklar için gelişimsel olarak uygun geniş oranda aktivite sağlar, Güvenli, bağımsız, kendini kontrol edebilen bir kişilik almasını sağlar, Sorumluluğun gelişimini kolaylaştırır, Davranış sorumluluğu, liderlik, kurallar hakkında bilgi sunar, Gerilim ve anksiyeti(bunaltı) boşalmasına yardım eder, Sosyalleşmeye yardımcı olur.

Her çocuk ve gencin günde en az bir saat kadar fiziksel olarak aktif olması gerekmektedir. Bu şekilde, kalp ve damar, hareket, solunum sistemi sorunları ile diyabet gibi daha ileri yaşlarda ortaya çıkma olasılığı olan hastalıklara yakalanma riskinin azaltılması mümkündür. Uygun ve bilinçli bir şekilde planlanmış fiziksel etkinlikler ve sporla bu sistemlerin işlevleri daha verimli düzeye getirilebilir.

Belirtilen bilgilerle birlikte, büyük bir çocuk ve genç nüfus kitlesine sahip olan ülkemizde bu kitlenin ve vatandaşların fizik, moral, güç ve yeteneklerini sağlayan beden eğitimi, oyun, cimnastik ve spor faaliyetlerini sevk ve idare etmek, sporu yaygınlaştırmak ulusal ve uluslararası alanda başarılı sporcular yetiştirmek amacı ile hareket eden Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, bu amaçla, 05 -18 yaş grubundaki çocuk ve gençlere yönelik “İl Spor Merkezleri” uygulaması başlatmıştır.

Her yıl Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün kuruluş günü olan 29 Haziran’da ülkemizin bütün il ve ilçelerinde; Sporu toplumumuzun vazgeçilmez tutkusu ve yaşam biçimi haline getirebilmek için düzenli olarak spor yapılmasını sağlamak hedefleri doğrultusunda öncelikle 05-18 yaş grubundaki çocuk ve gençlerimizi spor yapmaya teşvik etmek,  sporu sevdirmek, içki, uyuşturucu, kumar gibi kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, hoşgörülü, arkadaşlık duyguları gelişmiş, iyiyi, güzeli taktir edebilen, saygılı, kurallara riayet eden, erdemli elit sporcuları yetiştirmek, sporun daha geniş kitlelere yayılmasını sağlamak ve spor kulüplerine sporcu kaynağı yaratmak amacı ile il spor merkezleri faaliyete başlamakta ve faaliyetler yıl boyunca devam etmektedir.

Bu doğrultuda Çankırı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü İl Spor Merkezi faaliyetleri 29 Haziran 2011 tarihi itibari ile kapılarını 05-18 yaş aralığındaki tüm çocuk ve gençlerimize açacaktır.”