İl merkezinde 4 sınıfta pozitif çıktı

Vali Abdullah Ayaz, yeni eğitim öğretim döneminin başlaması nedeniyle okullarda her türlü dedbirin alındığını dile getirdi.

2021-2022 eğitim-öğretim yılı ‘ilköğretim haftası’ nedeniyle dün MKE Tophane İlkokulu’nda gerçekleştirilen tören sonrasında Vali Abdullah ayaz, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“1.5 yıldır hasretle beklediğimiz bir dönem başlıyor bizim için” diyen Vali ayaz, “ Artık öğrencilerimiz okulda. En büyük hedefimizde kesintisiz bir şekilde sağlıklı bir şekilde bu eğitim öğretimi sürdürmek. Bununla ilgili olarak okullarımızda alınabilecek bütün tedbirler alındı. Bunun ötesinde bireysel olarak tedbirlere uymaya devam etmemiz gerekmekte. Hala çok yüksek olmasa da vaka artışımız devam ediyor” dedi.

 “Aşılamada hala açığımız var” diyen Vali Ayaz,  “Maviye döndük yüzde 77 üzerinde bir oranı yakaladık ama hedefimiz bunu daha öteye taşımak. Birde muhakkak eksik doz olanların aşılarını yaptırmalarını istiyoruz. 3. Doz olmamış olanlar üçüncü dozlarını yaptırsınlar. İkinci dozunu yaptırmamış olanlar ikinci dozlarını yaptırsınlar. Bu süreci götürebilmemiz noktasında şu anki en büyük yardımcımız aşı. Bu konuda vatandaşlarımızdan da velilerimizden de bizlere destek olmalarını istiyoruz” dedi.

“Süreci yakından izliyoruz. 1 hafta geçti” diyen Vali Ayaz, “Bir iki hafta daha geçince biraz daha netleşir. Sistem oturur. Muhakkak vakalar olacaktır ama inşallah eğitim öğretimi kesintiye uğratmadan devam ettirme noktasında kararlılık var devletin tüm kademelerinde o şekilde devam edeceğiz çünkü 1,5 yıllık bir malum kayıp oluştu her ne kadar uzaktan eğitimle telafi edilmeye çalışılsa da artık daha fazlasına tahammülümüz yok. El birliği içerisinde bu süreci yöneteceğimizi ben düşünüyorum” dedi.

Vali Ayaz konuşmasının devamında ise, “Çankırı merkezde sınıf karantinası var. Pozitif vaka çıkan 4 sınıfımız oldu. O sınıflarda karantina uygulaması var. Şu an için bir sıkıntı yok. Hastanemizde öğrencilerimizden yatan, tedavi gören de yok. Zaten 18 yaş altında ağır bir vakaya da rastlamadık. Çocuklarımız rahat bir şekilde atlatıyorlar ama ümidimiz odur ki hiç olmasın ama süreç içerisinde olacak bu bir salgın. İnşallah sağlıklı bir şekilde öğrencilerimiz öğretmenlerimiz velilerimiz atlatırlar. Olmaması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi.