İl Genel Meclisi şekillendi

sandık2014 Mahalli İdareler seçimi 30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirildi. Yapılan seçim sonrasında merkez ilçe dahil 9 belediyeyi AKP, 3 belediyeyi ise MHP aldı. Gerçekleştirilen seçim sonrasında resmi olmayan bilgilere göre Çankırı merkezde AKP adayı İrfan Dinç, 23 bin 528 oy alırken MHP adayı Hakkı Yalçın ise 18 bin 67 oy aldı. Belediye meclis üyeliğinde ise AKP 22 bin 450, MHP ise 17 bin 718 oy aldı.

Alınan oylar sonrasında AKP 16, MHP ise 9 belediye meclis üyeliği kazandı. AKP listesinden kazanan Belediye meclis üyeleri: Abdulkadir Çelik, Tuncay Koç, Zeynel Acar, Hüseyin Boz, Elif Deniz, Metin Küçükertan, Mustafa Potukoğlu, Durmuş Karataş, İbrahim Memeci, Semih Darendeli, Tuncay Yaşar, Ömer Korkmaz, Satılmış Barak, Fatih Demir, Mehmet Evci ve Canan Ulucan

MHP listesinden kazanan belediye meclis üyeleri: Hazım Memiş, Zühtü Kıyısın, İsmail Hakkı Esen, Özlem Demirci, Lütfi Ersoy, Ercüment Usta, Cengiz Nefes, Melih Kapusuz ve Seçkin Karaşahin oldu.

Gerçekleştirilen seçim sonrasında ise İl Genel Meclisi ise 21 AKP, 6 MHP’den oluştu. MHP Çankırı merkez 2, Ilgaz 1, Kızılırmak 1, Eldivan 1 ve Şabanözü’nden 1 aday çıkarttı. Çankırı merkezde AKP 28 bin 360 oy alırken MHP ise 19 bin 258 oy aldı. Alınan sonuçlar sonrasında Çankırı Merkezde  AKP’den, Abdulkadir Şimşek, Hüseyin Çetiner, Ömer Faruk Kaytez, MHP’den ise Tevfik Rüştü Özgür ve Hidayet Çelik İl Genel Meclis üyesi olarak seçildi.

İlçelerde ise kazanan isim ve partiler şöyle: Atkaracalar- Ahmet Ulusoy, Cengiz Öngel (AKP), Bayramören-Ahmet Çelik, Bekir Kale (AKP)-Çerkeş- Ahmet Ünaldı, Avni Demircioğlu (AKP), Eldivan- Latif Ak (AKP) ve Ahmet Karatatar (MHP), Ilgaz- Harun Tosyalıoğlu (AKP) ve Ali Gökçe (MHP), Kızılırmak- Tuğrul Kaya (AKP) ve Zekeriya Alkaş (MHP), Kurşunlu- Ruhi Şeker, Dursun Çimen (AKP), Korgun Alaaddin Demir, Şeref Kılavuz (AKP), Orta- Enver Güngörmüş, Ahmet Kaşkaya (AKP), Şabanözü-Alaaddin Kahyaoğlu (AKP) ve Ali Gündüz (MHP), Yapraklı-Mahir Özdemir, Şaban Ceylan (AKP)