Dunlop

İl Genel Meclisi Aralık ayı birleşimlerinin ikincisi dün Osman Canbaz başkanlığında üyelerin tamamının katılımıyla gerçekleştirildi.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Açılış ve yoklama ile başlayan programda ilk gündem olarak geçtiğimiz aylarda görüşülen ve bir karara bağlanamayan Ovacık Köyü ile Aşağı Ovacık Köyü arasındaki sınır ihtilafı görüşüldü. Okunan raporlardan sonra konu oybirliği ile 4 farklı komisyona incelenmek üzere havale edildi.

Meclisin ikinci gündeminde ise Ilgaz Devrez Çayı yatağında bulunan 14 bin 840 m2’lik alanın kum-çakıl ocağı olarak işletilmesi için 5 yıllığına kiraya verilmesi vardı. Okunan raporlardan sonra söz isteyen Meclis Üyesi Faruk Karabıyık, mevcut yerde şu an bir kum ocağı bulunduğunu ve aynı kişinin ocağını genişletmek amacıyla bu alanı talep ettiğini söyledi. Oylamaya sunulan madde ile ilgili olarak il encümenine oybirliği ile yetki verildi.

İl Genel Meclisi’nde önceki gün gergin başlayan birleşimler dün de aynı gerginlikle devam etti. 2 maddelik gündem oylandıktan sonra dilek ve temenniler bölümünde söz isteyen Meclis Üyesi Ali Doğan, Meclis Başkanı Osman Canbaz’a çattı.

 

Meclis kürsüsünden konuşma yapmak isteyen Doğan, “Sayın başkanın tutumunu eleştirmek için bu kürsüye çıkmış bulunmaktayım. Benim bu mecliste 3. yılım. Strateji planları 2 yıldır ücretsiz inceleniyordu, biz bu işi 2 yıl ücretsiz yaptık. Şimdi bakıyorum, bizim ücretsiz yaptığımız 3–4 tane işi 5 komisyona birden havale ediyor. Bu durum ilk 2 yıla tamamıyla ters bir durum. 1 komisyonun rahatlıkla yapabileceği işi 4 komisyona havale etmek ne demek? Başkanın ilk 2 yıl ki tutumundan sonra bu yıl ki tutumu çok farklı. Bu işte bir çelişki olduğunu düşünüyorum. Allah aşkına bir kez düşünün. İki köy arasındaki sorunu 4 farklı komisyona göndermenin anlamı ne? Lütfen başkan, sadece lütfen diyorum. Bu memleket hepimizin” dedi.

 

Meclis Üyesi Ali Doğan’a teşekkür ederek açıklamasına başlayan Canbaz, Ovacık’ın 26 yıldır çözülemeyen bir sorunu olduğunu ve konunun oldukça önemli olduğunu belirtti. Kendisinin hiçbir komisyonda olmadığını da belirten Canbaz, “Osman Canbaz hiçbir komisyonda yok” deyince Doğan’ın“3 komisyonda olduğunuzu, aldığınız tepkilerden sonra komisyonlardan çıktığınızı da biliyoruz” müdahalesiyle karşılaştı.

 

Ekonomik anlamda oldukça hassas davrandığını ifade eden Canbaz, görevini zor şartlar altında yerine getirdiğini kaydetti. Canbaz’dan sonra söz alan Tevfik Rüştü Özgür’ün “Bunu komisyonlara siz değil, biz gönderiyoruz. Siz sadece öneri sunuyorsunuz, biz kabul ediyoruz” sözleriyle yatışan ortalık, Ali Doğan’ın söz hakkı istemesiyle yeniden gerginleşti.

 

Başkan Canbaz, konuyu kişiselleştirdiği gerekçesiyle Ali Doğan’a söz hakkı vermeyerek, toplantıyı bitirince, oturum sonunda gergin anlar yaşandı.

 

Toplantı sonunda Osman Canbaz, “Ali bey gerçekten ayıp ediyorsunuz, bunu buyurun odamda konuşalım” dedi. Doğan ise tepkisine devam ederek, “Ayıp eden sizsiniz. Gidip genel merkeze “Ali Doğan beni dövüyor” şikâyeti eden ben değilim. Arkadaşlarınıza resmen hediye para dağıtıyorsunuz. Asıl bu sizin yaptığınız ayıp” dedi.

Kargaşa Osman Canbaz’ın salonu terk etmesiyle son buldu.