Dunlop

İktisat Kulübü’ne anayasa dersi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı ve Star Gazetesi yazarı Doç.Dr. Bekir Berat Özipek, Türkiye’nin ciddi bir değişimden geçtiğini belirterek, “Şu an tarihi bir dönemdeyiz” dedi.

 

Çankırı Karatekin Üniversitesi İktisat Kulubü’nün konferansına konuk olan Özipek, “Türkiye nereye gidiyor?” adlı mini bir konferans düzenledi. 100. Yıl Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa üniversite öğrencilerinin yanı sıra öğretim görevlileri ve Çankırı Valisi Vahdettin Özcan da katıldı. Özgeçmişi okunduktan sonra mikrofon başına geçen Özipek, çalışmaları süren yeni anayasanın, milletin tüm isteklerini karşılaması gerektiğine dikkat çekti.

 

Çok partili sisteme geçiş ve demokrasinin tanımını yapan Özipek, “Çok partili hayata geçiş, demokrasiye geçiş demek değildir” dedi. Demokrasi sürecinin 60 yıla dayandığını ve günümüzde de halen devam ettiğini savunan Özipek, “Demokrasi süreci geçmişten günümüze kadar uzanan bir süreçtir. 60 yıldır devam etmektedir. Ben şu an bu sürecin son halkasında olduğumuzu düşünüyorum” dedi. Türkiye’de yeni yapılanmalar olduğunu da vurgulayan Özipek, “Çeşitli yaptırımlar var ve bu yaptırımlar her kesimi kendi arasında gruplara ayırıyor. Eskisi gibi sadece sağcı ve solcu grupları yer almıyor. Sağcılar da, solcular da kendi aralarında parçalara ayrılıyor. Bu ayrılım bölünmelere ve farklı düşüncelere neden oluyor. Bu bence hayırlı bir ayrışma, çünkü bu sayede kendimize uygun grubu seçebiliyor, kendimizi daha iyi tanıyabiliyoruz. Yani eski elbiselerimizin dar geldiğini hissederek, onları yırtıyor ve yeni elbiseler bulmaya çalışıyoruz” dedi.

 

Sivil anayasa değişikliği konusuna da değinen Özipek, anayasa değişikliğinde 3 maddenin değişiminde partiler arası sorun yaşanabileceğini kaydetti. Yeni anayasa çalışmalarından umutlu olduğunu söyleyen Özipek, “Yeni anayasa çalışmalarında 3 konu öne çıkacak. Bunlar din özgürlüğü, devletin ideolojik tarafsızlığı, anayasal vatandaşlık gibi kavramlar. Bu konuda bir sonuca varılmasını umut ediyorum. Şayet yeni anayasa yapamasak bile yine de bu tartışmaların verimli olacağı kanaatindeyim” dedi.

 

Konferans öğrencilerden gelen sorularla son buldu.