İki bayram, bir veda

30 Ağustos Zafer Bayramı ile Ramazan Bayramı’nın aynı güne denk gelmesi ayrı bir mutluluk vesilesi oldu.

Zafer Bayramı kutlamaları sabah saat 10.00’da Hükümet Konağı önündeki Atatürk büstüne, Ilgaz Kaymakamı Cahit Çelik, Garnizon Komutanı J.Yzbş Tahir Çakır, Ilgaz Belediye Başkanı Cevdet Çetin, Cumhuriyet Savcısı Agah Oktay Kamış ve tüm kurum ve kuruluşlar çelenk sunumu yaptılar.Daha sonra tüm şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşuna geçildi ve istiklal marşımızın hep birlikte söylenmesi ile tören sona erdi.

Saat 10.30’da Belediye Kültür Merkezi çay bahçesinde Ilgaz Kaymakamı Cahit Çelik ve protokol Ilgazlılarla bayramlaştı. Kaymakam Çelik yaptığı konuşmada şöyle konuştu.”30 Ağustos ve Ramazan Bayramını bu iki güzel günüde bir şekilde kutlamış oluyoruz.30 Ağustos Zafer Bayramı hepimizin bildiği gibi vatanımızın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü bu anlamla bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle minnetle anıyoruz.

Diğer taraftan bu gün ramazan ayından sonra ramazan bayramını idrak ediyoruz. Ramazan ayı çok farklı bir ay oldu. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’da üzücü olaylar yaşandı. Birçok şehidimizin acısını kalbimize gömdük. Bugün belki çoğumuz Bayram günümüzü sevinç içerisinde kutlarken, şehitlerimizin yakınlarının yas tuttuğunu biliyoruz. O şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Diğer taraftan Sayın Başbakanımızın talimatı ile gönderilen genelge ile açlık ve sefalet içerisinde olan Somali’ye yurdumuzda ciddi yardımlar toplandı. İlçemizden de bu anlamda hem camilerimiz, hem de şahıs olarak banka hesaplarına vatandaşlarımız bağışta bulundular. Bu anlamda bu yardımların toplanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Allah yapmış olduğunuz bu hayırları kabul etsin.

Değerli arkadaşlar bugün benim Ilgaz’da son günüm. İçişleri Bakanlığı tarafından Amerika’da Teksas’da Dallas Üniversitesinde doktora yapmak üzere ayın 4’ünde Türkiye’den ayrılıyorum. Yaklaşık 2 sene burada görev yaptık. Bu görev süresi içerisinde bizlere destek olan sayın vekilimize(Tevfik Akbak),Belediye Başkanımıza kurum amirlerine, il genel meclis üyelerine, sivil toplum kuruluşu başkan ve üyelerine, Ilgaz halkına teşekkür ediyorum. Ilgaz, gerçekten huzurlu bir yer. Burası benim 5.görev yerim. İta amiri olarak 4.yer. Şunu samimiyetimle söyleyeyim en huzurlu görev yaptığım yer burası. Sadece 4 Mayıs günü bize yakın bir yerde olay oldu. Onun haricinde maalesef yollarımızla ilgili sıkıntılarımız bitmedi. Yollarımız bittiği zaman hem adli olarak hem idari olarak çok rahat edecek buradaki arkadaşlarımız.

Diğer tarafta özellikle Yıldıztepe ve doruk telesiyejleri faaliyete geçtiği zaman sanıyorum Ilgaz daha farklı konuma gelecek. Tabi o projelerin kabul edilmesinde ciddi emeği olan sayın vekilimize(Tevfik Akbak) Nurettin beye aynı zamanda Belediye başkanımıza, şu anda Mülkiye müfettişi olan İbrahim beye(İbrahim Avcı Ilgaz eski Kaymakamı) çok teşekkür ediyorum. İhalesini yapmakta bana nasip oldu. Mekanik tesisin ihalesi yapıldı. Bu sene tamamlanacak. Pistte şuan ufak bir sorun var. Vekillerimiz onu da çözecekler. Ilgaz daha farklı konuma gelecek.

Ben bur da çalıştığım süre içerisinde istemeyerek kalbini kırdığım arkadaşlardan helallik istiyorum. Şunu da bilmenizi istiyorum. Gerçekten Ilgaz çok sevdiğimiz bir yer.2.memleketimiz. Ilgaz’da görev yapmakla son derece mutluyum. İnşallah Ankara’ya geldiğimizde sık sık uğrayacağımız bir evimiz var bur da. Ben bu duygu ve düşüncelerle hepinizi Allah’a emanet ediyorum. Yeniden,30 Ağustos Zafer Bayramı ve Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum.”dedi. Duygulu anların yaşandığı bayramlaşmada Ilgaz Belediye Başkanı Cevdet Çetin de yaptığı konuşmada şunları söyledi.”Bir varmış bir yokmuş misali özellikle devlet memurlarında bir bakıyorsun bugün bur da yarın orda bu böyle devam edip gidiyor. Kaymakam bey tahsil için kendi isteği ile Dünyanın bir numaralı devletine gidiyor. Kendisinden gerçekten memnunduk. Kendisine hayatta başarılar diliyorum. Amerika dönüşü iyi bir yerde görev almasını diliyorum” dedi. Daha sonra, İlçe Jandarma Komutanlığı, Askerlik Şubesi Başkanlığı ve Ilgaz Emniyet Müdürlüğü protokol tarafından ziyaret edilerek görevlilerle bayramlaşırdı. Bayramlaşmaya Ak Parti eski Çankırı Milletvekili İş adamı Tevfik Akbak’ ta katıldı. Cengiz Yalçın