Dunlop

HÜSEYİN FİLİZ YALANLADI

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karatekin Üniversitesi Bütçesi oylanmadan sonucu ilan eden ‘ortak açıklama’ kafaları karıştırdı

11 Aralık 2011 Pazar günü TBMM Genel Kurulu’nda üniversite bütçelerine ayrılan ödeneklerin görüşmeleri yapıldı. Aralarında Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin de bulunduğu üniversitelerin bütçeleri görüşüldü ve saat 21:00 sularında oylamaya açıldı.

Konuyla ilgili olarak Çankırı Milletvekili İdris Şahin’in danışmanının maili üzerinden haber siteleri ve mahalli gazetelere geçilen haberde “Üniversiteye ödenek  ayrıldı. Milletvekilleri İdris Şahin ve Hüseyin Filiz, “Üniversitemize 53 milyon 958 bin TL ödenek aktarıldı” dedi.

Konu hakkında bilgi veren milletvekilleri, “2012 Yılı Bütçe görüşmelerinde Çankırı Karatekin Üniversitesi Bütçesi için AK Parti hükümeti tarafından 53.958.000 TL teklif edilmiş olup, söz konusu teklif TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunca aynen kabul edilmek suretiyle TBMM genel kuruluna sunulmuştur.

TBMM genel kurulunda 11.12.2011 tarihinde yapılan görüşmeler sonrasında Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen ve hükümetin teklifinin aynen kabul edildiği Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğü bütçesi TBMM Genel Kurulu’nda da CHP, BDP ve MHP’nin ret oylarına karşılık AK Parti Gurubunun oyları ile 53.958.000 TL olarak kabul edilmiştir.

Üniversitemize ve Çankırı’mıza hayırlı olmasını temenni eder, bütçenin Üniversitemizin hızla büyümesine, öğrencilerimizin daha rahat koşullarda eğitim görmesine katkı sağlamasını cenabı Allahtan niyaz ederiz” dediler” denildi.

Haber bazı internet sitelerine saat 16:00 civarında düştü. Gazetemizin posta kutusuna düştüğü saat ise 13:11 olarak görünüyor. Yani oylamadan yaklaşık 8 saat önce TBMM Genel Kurulunun almadığı bir karar kamuoyuyla paylaşıldı ve TBMM’nin onayından geçmeyen bütçe onaylanmış gibi kamuoyuna duyuruldu.

HÜSEYİN FİLİZ’DEN YALANLAMA

Konuyla ilgili ilk açıklama Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz’den geldi. Filiz, ismine atfedilen açıklamaya tepki göstererek, açıklamanın kendisine ait olmadığını söyledi. “Merkezi yönetim bütçe kanunu tasarısı Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanarak, TBMM’ye sunulmaktadır. Mecliste öncelikle Plan ve Bütçe Komisyonunda daha sonra Genel Kurulda görüşülerek kabul edilmektedir. Çankırı Karatekin Üniversitesinin 53.958.000 TL tutarındaki 2012 yılı bütçesi, diğer Devlet Üniversitelerinin bütçeleriyle birlikte, 11 Aralık 2011 tarihinde TBMM Genel Kurulunda görüşülerek kabul edilmiştir” diyen Filiz, sözlerine devamla şunları söyledi:

“İdareler, yılı bütçelerini 31 Aralık tarihine kadar kullanabilmektedir. Bu itibarla, 2011 yılı toplam harcama miktarı ancak, kesin hesapla birlikte netleşmektedir. Kalan ödenekler, kesin hesap kanunuyla birlikte iptal edilmektedir.

Ancak bazı internet gazetecilerinin sayfalarında yapılan haberlerin doğru olmadığını, benimle görüşülmüş gibi haber sayfalarına koymalarını esefle kınıyorum ve benim böyle bir açıklama yapmadığımı Çankırılı Hemşehrilerimle ve Çankırı Basınımızla paylaşmak istiyorum.

Buna benzer haberleri daha önce de benimle konuşmuş gibi haber yaparak sayfasına koyan bu kişiler hakkında hukuki hakkımın her zaman saklı kalması kaydıyla daha ne kadar yalan ve yanlış haber yapacaklarını beklemekteyim.

Bütçe programı bilindiği üzere Maliye Bakanlığının hazırladığı şekliyle Genel Kurulda onaylanır ve gerçekleşir, kaldı ki ben bu açıklamayı yapacak olsam bile önce sizlerle paylaşırım.

Çankırılı olmayan internet gazetecileriyle değil.

Bu vesileyle benim yapmadığım bir açıklamanın yapmışım gibi yayınlanmasının doğru olmadığını belirtiyor, buna benzer haberlere siz değerli hemşehrilerimin itibar etmeyeceğini zaten biliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesinin ve Çankırı Karatekin Üniversitemiz bütçesinin hayırlı olmasını diler, siz değerli Çankırı Basınımızı ve tüm hemşehrilerimi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.”

İDRİS ŞAHİN, “SAAT KONUSUNDA BİLGİM YOK”

Kendisiyle görüştüğümüz İdris Şahin ise, Genel Kurulda görüşülecek konularla ilgili daha önceden bilgi sahibi olmaları nedeniyle danışmanlarına Çankırı Karatekin Üniversitesi bütçesi konusunda basına bilgi ulaştırmaları talimatı verdiğini, ancak bilgi mesajının saatiyle ilgili bilgisinin olmadığını söyledi. Şahin, oylamanın 21:00 sularında yapıldığını doğrulayarak, “Dediğiniz gibi olmuşsa, yanlış yapmışlar” demekle yetindi.