Dunlop
featured

“Hükümet konağına verilmeyen yer İmam Hatip Lisesine verildi”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyanet-Sen Çankırı Şubesi 3. olağan kongresini gerçekleştirdi. Diyanet-Sen Çankırı Şubesi 3. olağan kongresini 8 Kasım 2014 Cumartesi günü 100. Yıl Kültür Merkezinde yaptı. Tek listenin yer aldığı kongre sonunda Osman Doğan güven tazeledi.
100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 3. olağan kongre saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Divan Başkanlığına Mürsel Eroğlu ve katip üyeliklere İbrahim Aktaş ile Ramazan Coşar’ın seçildiği kongrenin açılış konuşmasını yapan Diyanet-Sen Çankırı Şube Başkanı Osman Doğan, “Biz Diyanet – Sen olarak değerleriyle, öncü olma hedefiyle çıktığımız bu yolda vatan bütünlüğünü zarara uğratacak olan bütün girişimlerin karşısında durduk, durmaya da devam edeceğiz. Ülke meseleleri söz konusu olduğunda teşkilatımızla birlikte ülkemizin çıkarlarını hiçe sayan herkesin karşısında duracağız” dedi.
“Birileri çıkıp bizim hükümet tarafgirliği yaptığımızı söylüyor” diyen Doğan, ” Öncelikle tarafgirlik vatanımı sevmekse, tarafgirlik ülkeme uğrayacak zararlara karşı durmaksa evet biz tarafgiriz. Teşkilatlarımızla birlikte daha iyi yarınlar hayal ediyorsak din görevlilerinin hakkını arıyorsak tarafgirliği gönülden kabul ediyoruz” dedi.
“Kazanımlar noktasında her zaman üyelerinin çıkarlarını öncelik koyan Diyanet -Sen bundan sonraki dönemlerde de bu kararlılığından asla taviz vermeyecektir” diyen Doğan, “Din görevlilerine gereken itibarı kazandırmak adına teşkilatım olarak hızlı ve emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz. Yaptığımız çalışmalar sonrasında Kuran ve Siyeri Nebi dersleri seçmeli ders olarak okullarda okutulmaktadır. 4-4 ilk ve ikinci 4 den sonra hafızlık müessesesi için reform yapılmıştır. Kuran Kursu iaşe ve ibate giderleri genel bütçeden karşılanmıştır. Kuran Kursu ve Camii yapımında zengin iş adamlarının teşvikini arttırmak için yaptıkları yardımlar ödedikleri vergilerden düşülmüştür. Yaz Kuran Kurslarında her yaştan insana Kuran öğretmek için bilmenin yaşı yoktur düsturuyla yaş engelini kaldırdık” dedi.
“Maşa başı sendikacılığı ile vaktini geçiren kazanım elde edildiğinde zaten bizde istemiştik diyecek kadar hırsızlığa alışkın olan diğer sendikaların karalamalarına saldırmalarına tahriklere kapılmayalım” diyen Doğan konuşmasının sonunda ise, “Rakiplerimizle daha doğrusu bize rakip olamayacaklarla aramızdaki fark; onlar sorunlu sendikacılık yapar, biz sorumlu sendikacılık yapıyoruz. Onlar etnik sendikacılık yapıyor, biz kardeşlik sendikacılığı yapıyoruz.Onlar kaldırım sökme sendikacılığı yapıyor, biz emek-ekmek için ter dökme sendikacılığı yapıyoruz.
Onlar kan ve gözyaşı sendikacılığı yapıyor, biz analar ağlamasın, kan akmasın sendikacılığı yapıyoruz. Onlar millete kazan kaldırmanın derdinde, biz millete kazanım üretmenin peşindeyiz. Onlar darbecileri misafir ediyor, biz demokrasiye ev sahipliği yapıyoruz. Onlar milleti ötekileştirme hevesiyle, biz bütün milleti birleştirme hedefiyle sendikacılık yapıyoruz.Onlar tehdit sendikacılığı yaparken, biz teklif sendikacılığı yapıyoruz” dedi.
“Din adamları, bu toplumun can simidiyiz. Doğruyu dürüstlüğü önce biz bileceğiz. Sabah konuştuğumuz doğru sözün akşamda aynısını konuşmalıyız. Biz toplumu islama davet eden seçkin insanlarız. Önce birliği, beraberliği kendi aramızda sağlayacağız. Toplum bize baktığında örnek almalı. O nedenle bizlerin okuması, bilmesi, yazması ve araştırması gerekiyor. Özümüz ve sözümüz aynı olmalı. Bizler din görevlisiyiz ve Muhammed ümmeti olduğumuzun her daim farkında olmalıyız ki ümmede her sahada yardımcı olmalıyız” dedi.
Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Boz da, “Bizler siz din adamlarının, bu sendikaya mensup üyelerin dik duruşunu, samimiyetini seviyoruz. Allah sizlerin sayılarını arttırsın” dedi.
Milletvekili Av. İdris Şahin de sendikanın 1998 yılında kurulduğunu ve bugüne kadar davaya inananlarla ayakta kaldığını ifade ederek “Bizler hak yolunda yürüdüğümüz sürece kimse bizi durduramayacaktır.” dedi.
“Mescid-i Aksa’da yaşadığımız, İslam Coğrafyasında yaşadığımız, Orta Doğu’da akan kan’da bizim hiç mi kabahatimiz yok” diyerek sözlerine devam eden Milletvekili Şahin “Sadece batılı emperyalistlerin oyununu gündeme getirmek suretiyle, başımıza ne gelirse gelsin bunun faturasını batıya yüklemek kaçmaktır. Bizim bir sorumluluğumuz yok mu? Bizim yanlışlıklar sonrasında hatalarımızı doğru kabul etmemiz gerekiyor. Yanlışlıklar doğru kabul edildiği sürece başımızdan musibetler gitmez. Bunun için bir diriliş gerekir, bunu da ateşleyecek siz din adamlarısınız” dedi.
Şahin son olarak, 4+4+4, başörtüsü ve katsayı sorununun Diyanet-Sen’in verdiği destekle çözüldüğünü de belirterek Çankırı yatırımlarından da bahsedip “Hükümet Konağına verilmeyen Fatih Stadı, sizin gibi din görevlilerinin yetişmesi için İmam Hatip Lisesine verildi. İlçelerimizde ve köylerimizde yeni camiler filizleniyor, restorasyonları yapılıyor. Biz biliyoruz ki eğitim olmadan, gençlerimizi ıslah etmeden, ileriye gidemeyiz. Onun içinde eğitim ve gençlerimize yatırım yapmaya devam ediyoruz” dedi.
Protokol konuşmaları sonrasında raporlar okundu. Tek Listenin yer aldığı, Osman Demir Başkanlığı’nda gerçekleşen seçimde yönetimde, Üzeyir Güzel, Adem Altın, Satılmış Uysal, Mehmet Çelik, Süleyman Çağlar ve Arif Yurtsever yer aldı.
diyanet sen (3)